Duvar Boyası Neden Tutmaz?
Kendin Yap

Duvar Boyası Neden Tutmaz?

Duvar boyası, yaşam alanlarımızı yenilemek ve farklılık için gerekli olan çok önemli bir etmendir. Boyası yenilenen ev daha ferah ve temiz olmaktadır. Aynı şekilde bambaşka bir şekle bürünmektedir. Ancak bazen istenilen gibi olmamaktadır. Boya yapıldıktan sonra duvarlarda boya kalkması ya da boyanın tutmaması gibi bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar evinizin duvarlarının yıpranmasına ve ardından rutubet ile dolmasına neden olmaktadır. Duvar boyasının tutmamasının birçok nedeni vardır.

Duvar Boyası Neden Tutmaz?


Duvar boyasının kabarmasının veya kalkmasının farklı nedenleri olabilir. Bu durum ile karşılaşmanız için bazı eksiklikler ya da yanlış uygulamalar yapılmış olması gerekmektedir. Bunun en sık rastlanan nedeni ise, boya işlemi sırasında zımpara yapıldıktan sonra duvar yüzeyindeki tozun temizlenmemesi olabilir.

Aynı şekilde koruyucu astar uygulaması yapılmadan direkt olarak boyanın son kat uygulanması olmasıdır. Bu durum boyanızın tutmamasına neden olacaktır. Tozu alınmayan duvarların yüzeylerinde astar boya ve son kat boya tutunamaz, böylece duvarda kalkmalar oluşur. Aynı şekilde ham yüzeye astar uygulanmadan son kat boya uygulaması yapılırsa da boya kalkması sorunu yaşanabilir. Bu yüzden boya işlemleri yapılırken belli bir sıraya göre yapılmalıdır.


Boya tutmamasının diğer önemli sebeplerinden biri de kalitesiz boya kullanmaktır. Kalitesiz boya kullanımı duvarlar için oldukça fazla hasara neden olmaktadır. Duvar boyasının kusması buna örnek gösterilebilir.

 Son sebeplerden biri de kötü işçiliktir. Astar uygulaması yapılmadan direkt boya uygulaması yapmak ve boya işlem sırasını bilmemek kötü işçilikten kaynaklanmaktadır.   

Bu tür problemlerle karşılaşmamak için boya badana işlemi için mutlaka kaliteli markalar tercih edilmelidir. Bunun için internetten araştırmalar yapabilirsiniz. Boya işleminden sonra boya ustası da benzer şekilde alanında deneyimli ve bu alanda tecrübeli biri olmalıdır.

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın