Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?
Kendin Yap

Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır? (ÇÖZÜLDÜ)

Yağmur gelmesin, toz girmesin, ısıyı muhafaza etsin derken cam balkonlar hayatımızı sardı tabi bununla beraber temizliği de hayatımıza usulca girdi. Peki cam balkon temizliği nasıl yapılır?

Hangi ürünler kullanılmalı? Hangi sırayla temizlenmeli? Bakalım bu sorularımızın cevapları nelermiş?

Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?

Tozu, kiri ve yağmuru engellediği için balkonlarımızı 7/24 kirlenmekten kurtaran cam balkonlarımız maalesef ki bize kendi temizliğini yükledi fakat bize 4 mevsim balkonda oturabilme imkanı sağladığı için bu temizlik çok da göze çarpmıyor.

Zaten çok da yük olacak bir temizliği yoktur. Evinizin camlarını nasıl temizliyorsanız aynı işlemleri bir tık farklı malzemelerle yapmanız gerekecek. Gözünüzü korkutmayın. Hatta “Onun temizliğiyle uğraşamam” deyip cam balkon yaptırmadıysanız bu yazıyı okuduktan sonra ikna olabilirsiniz. Şimdi temizlik adımlarımıza geçelim.

cam balkon temizliği
cam balkon temizliği
  • Öncelikle şunu söylemeliyiz ki cam balkonunuzu taktırdığınızda ilk 24 saat temizlik yapmayın. Çünkü camların takılması ve yapışabilmesi için silikon kullanılır ve bunların güzelce monte olabilmesi için en azından 24 saat geçmelidir. Çok zaruri bir durum olursa nemli bir bezle hafifçe silebilirsiniz.

  • Monte süreci bittiyse ve 24 saat geçtiyse cam balkonumuzu temizlemeye geçelim. Öncelikle cam balkonumuzun üst katmanını silmeliyiz. Aksi halde temizlediğimiz alt katman üst katmanın temizliği aşamasında yeniden kirlenecek ve zaman kaybına neden olacaktır.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

  • Üst katmanı temizledikten sonra sıra kanatlara geldi. Tüm camları boydan boya silmek yerine her kanadı tek tek açarak silmeniz daha etkili bir temizlik sağlayacaktır. İlk olarak en baştaki kanadın iç kısmını kapalı pozisyondayken temizleyin. Bu işlem bittikten sonra kanadı açarak dışarıya bakan kısmını temizleyin ve kanadı açık bir şekilde kenara itin.

  • Bu işlemleri tüm kanatlar bitene kadar devam ettirin. İşlemleriniz bitince cam balkonunuzu açık veya kapalı istediğiniz herhangi bir duruma getirebilirsiniz.
Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?
Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?

Gördüğünüz gibi normal camlarınızdan farklı bir rutin bulunmamaktadır. Fakat cam balkonlarda kullanılan malzemeler farklıdır. Örneğin camları çizebileceğinden dolayı kuru bezi kesinlikle kullanmamanız gerekir.

Herhangi bir kıyafetinizi keserek yaptığınız temizlik bezlerini de çok fazla önermiyoruz çünkü bu kumaşlar temizlik için değil giyilmek için üretilmiştir ve temizleyeyim derken elinizde sadece kocaman çiziklerle kalabilirsiniz.

Aynı sonuçları elde etme riskinden dolayı gazete kağıtlarını da önermiyoruz. Bunlara alternatif olarak mikro fiber cam bezlerini kullanabilirsiniz. Cam silmek için tasarlanan bu bezler riskinizi ve zararınızı en aza indirecektir.


Son olarak deterjan önerilerimizi de yaparak yazımızı bitirelim. Çamaşır suyu gibi ağartıcı özelliklere sahip deterjanları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü bunlar zamanla camların boyasının solmasına sebep olur. Onun haricindeki deterjanları kullanabilirsiniz.

Cam balkon temizliği
post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın