cam balkon buhar engelleme
Kendin Yap

5 Basit Çözüm: Cam balkon buharını Nasıl Engellersiniz?

Buhar, kışın havanın en rahatsız edici yan etkilerinden biridir. Sıcak bir duştan çıktığınızda ve banyo aynası sisle kaplandığında olduğu gibi cam balkon buharı da dışarıyı görmenize engel olur.

Sis, yoğunlaşma olarak adlandırılır. Buhar, kapalı bir atmosferde yoğunlaşma etkisini artırır.

İç ortam sıcaklığını sıcak tutsanız bile, cam dış hava ile doğrudan temas edeceğinden, pencere camlarınız genellikle herhangi bir odadaki en soğuk yüzeyler olacaktır. Pencere camları, yalıtımla doldurulmuş boşluklarla bölünmüş iç ve dış panellere sahip duvarların aksine, dış sıcaklıklar söz konusu olduğunda en göze batan yerlerdir.

Belirli koşullar altında, balkon camlarınızdaki yoğunlaşma, camın kalitesini gösterir. Cam balkon buhar engellemek için aşağıdaki önlemler yardımıyla ortadan kaldırılabilir:

Nem gidericiler kullanın

Cam balkon buhar engelleme

İç havanızdan geçen nem miktarını azaltmak için pencerelerinizin ve aynalarınızın yanına kurutucu çantalar yerleştirin. Kurutucu maddeler çekmecelerinize ve dolabınıza yerleştirilirse giysilerinizi nemden korur.

Nemlendiricinizi kapatın

cam balkonun buharlaşması

Nemlendiriciler yaşam ortamınızın bir parçasıysa, pencerelerinizin yoğuşmaya eğilimli olduğu soğuk günlerde bunları devre dışı bırakın.. Havaya salınan sis, soğuk günlerde camlarınızı buğulandırır.

Vantilatör veya klima kullanın

cam balkon neden buhar yapar

Eğer balkonunuz kapalıysa nemi önlemek için iç ortamı ısıtın. Klima veya vantilatör kullanın ve ortamdaki buharı azaltın.

Bitkilerinizi taşıyın

cam balkon buhar engelleme

Evinizdeki herhangi bir bitki, havaya bağlı buhar kaynağıdır. Balkondaki bitkileri başka yere götürürseniz zamanla balkonunuzdaki nem oranının azaldığını göreceksiniz. Bitkilerinizi aşırı sulamaktan kaçının çünkü bu, odalarınızdaki havanın buhar içeriğini yoğunlaştıracaktır.

Çift camlı pencerelere geçiş

cam balkon buhar engelleme

Son yıllar içinde inşa edilen evlerde ortak bir özellik olmasına rağmen, çift camlı pencereler eski evlerde nadirdir. Balkon camları arasında yoğunlaşma görülürse ve ortaya çıktığında, sorun genellikle cam panellerden birinin değiştirilmesiyle kolayca çözülür.

Cam balkon neden buhar yapar?

Cam balkon neden buhar yapar?

Sıcak, nemli hava soğuk bir yüzeye temas ettiğinde yoğuşma oluşur. Nem çevremizdeki havadadır ve daha sıcak hava daha fazla nem tutabilir. Hava soğudukça daralır ve nemi yoğunlaşır. Sıcaklık düştüğünde, herhangi bir yoğuşma göreceğiniz ilk yer cam balkon pencerelerdir. Balkon camları evi dış ortama bağlayan en soğuk yüzeylerdir. Kış döneminde, iç ortam havası çok daha sıcaktır ve daha soğuk ve kuru olan dış ortam havasından daha fazla nem tutar. Sıcak, nemli iç ortam havası soğur ve daralır; daha soğuk pencerelerle temas ettiğinde, nem özellikle balkon camları üzerinde etkisini gösterir.

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız bitkileri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığyla temin edebilirsiniz.

Tüm doğru parçalara sahip olduğunuzda, mükemmel yeni balkon dekorasyonu yapmak sandığınızdan çok daha basittir. Kendi açık alanınızı kurma konusunda sizi heyecanlandırmak için bu büyüleyici örneklere bir göz atın.

Büyük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Cam buğusu nasıl önlenir? 
5/5 - (6 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın