Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar? (ÇÖZÜLDÜ)
Kendin Yap

Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar? (ÇÖZÜLDÜ)

Mobilyaya bulaşan saç boyası kimi zaman korkutucu ve zorlayıcı bir leke olarak düşünülmektedir. Fakat sanılanın aksine saç boyası lekesi çıkartmak o kadar da zor bir işlem değildir. Kıyafet ve cilde bulaşan saç boyası lekesini çıkartmak için nasıl ki hızlı bir müdahale gerekiyor ise, mobilyalar için de aynı şey geçerlidir.

Fakat gözünüzden kaçan ve kalıcı hale gelmiş bir leke ise de korkmanıza hiç gerek yoktur. İzleyebileceğiniz birçok çözüm yolu mevcuttur. Bunlardan bazıları, su içinde 3 ya da 4 saat kadar lekeyi bekletmek ve sonrasına mobilya eğer kumaş ise ve çıkartabileceğiniz bir dokuysa makinaya atmak olabilir.

Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar? (ÇÖZÜLDÜ)
Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar?


Eğer yerinden sökülemeyen ve kumaş olmayan bir ürün ise aseton ya da alkol bazlı bir dezenfektan yahut kolonya ve pamuk yardımı ile de hafifçe ovalayarak rahatlık ile lekeden kurtulabilirsiniz. İlk olarak lekeniz kalıntı ve tabaka halinde büyük bir leke ise öncelikle fazlalığını alarak işleme başlayabilirsiniz. Daha sonrasında kimyasal bir ürün ile çok bastırmadan dahi sildiğinizde lekelerden kurtulabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, saç boyası bulaşan mobilyanız boyalı ise ufak bir alanda ya da görünmeyecek bir bölümde silme işlemi gerçekleştirerek boyanın çıkıp çıkmayacağını test etmektir.

Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar? (ÇÖZÜLDÜ)
Doğal ürünler ile saç boyası lekesini temizlemek

Doğal ürünler ile saç boyası lekesini temizlemek

Saç boyası lekesi sanıldığı kadar çıkartılması zor bir leke değildir. Pamuk ve aseton gibi sıvı leke çıkarıcı ya da kimyasal bazlı köpükler ile kolaylıkla kurtulabileceğiniz lekelerdir. Mobilyaya bulaşan saç boyası izlerinden kurtulmak için yapabileceğiniz bir diğer şey ise limon suyunu leke üzerinde bekletmekti. Limonun da tıpkı bir çamaşır suyu gibi leke çıkartma gücü bulunmaktadır.

Fakat bu noktada ürünlerinizin, mobilyalarınızın hangi yapıda olduğu kesin ve net olarak bilinmedikçe çamaşır suyu kullanarak rengini ağartmamalısınız. Daha hafif kimyasallara ya da doğal ürünlere yönelebilirsiniz. Mobilya gibi sert dokularda saç boyası lekesi çıkartmak için aseton ya da limon gibi ürünlere güvenmiyor iseniz, biraz sirke, 1 yemek kaşığı kadar sıvı sabun ve sıcak suyu da karıştırarak lekeli bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

Ahşap yüzeylerden saç boyası lekesi nasıl çıkartılır?

Eğer saç boyası lekesi olan mobilyanız ahşap bir ürün ise az miktarda tiner ile boyayı çözdürüp lekeyi ve izleri yumuşatmak için uygulama yapabilirsiniz. Mobilyaya bulaşan saç boyası temizleme işleminde sert cisimler ile bastırarak ovalamaktan kaçınmalısınız.

Hangi ürünü leke çıkartmak için kullanacaksanız öncelikle az miktarda üzerine dökerek ya da sürerek bekletmenizde fayda vardır. Bu şekilde ovalamaya gerek kalmadan daha az baskı uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Beyaz mobilyadan saç boyası nasıl çıkar
5/5 - (8 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın