4 Çözüm: Balkonda Mobilya Sararması Nasıl Geçer?
Kendin Yap

4 Çözüm: Balkonda Mobilya Sararması Nasıl Geçer?

Balkonda mobilya sararması birçok ev sahibi için oldukça can sıkıcı bir konu. Her ne kadar düzenli temizlik de yapılsa mobilyanın sararmasına neden olan birçok etken var. Biz de balkondekor ekibi olarak balkon mobilyasının sararmasının önüne geçmeniz için mobilyaların neden sarardığını ve bu sararmalardan kurtulmanız için evde de yapabileceğiniz bazı karışımları sizler için hazırladık. Ayrıca doğal karışımlar hazırlamakla vakit kaybetmek istemiyorsanız Trendyol‘da bulabileceğiniz bazı mobilya temizleyicilerini de araştırdık 🙂

Balkon Mobilyası Neden Sararır?

Aslında balkonda mobilya sararması oldukça sıradan bir durum olsa da görüntü olarak kötü bir izlenim bıraktığı için herkesi çok rahatsız eder. Özellikle; beyaz boyalar ve yağ bazlı verniklerde sararmanın yaşanması oldukça muhtemel. Bir de üstüne güneş ışığı eklenince mobilyaların rengi sarımsı veya daha kehribar bir renge dönüşüyor.

balkonda mobilya sararması
Balkon Mobilyası Neden Sararır

Balkondaki Mobilya Sararması Nasıl Engellenir?

Mobilyanın Yerini Değiştirme

Mobilyanın yerini olabildiğince güneş ışığını doğrudan almayacak şekilde seçin. Bu sayede güneş ışığının özellikle beyaz renkli mobilyaya zarar vermesinin önüne geçersiniz. Bu durumun nedeni ise beyaz mobilyalar alkid boyalar ve daha farklı kimyasallar kullanıldığı için sararmaya daha yatkındır.

Temizlik Sırasında Havalandırma

Temizlik yapmadan önce çevrenizde herhangi bir ağır maddeye maruz kalmadığından emin olun. Sigara dumanı veya bazı ağır yağlar, yaptığınız temizliğin etkinliğini düşürür. Bu yüzden de temizlik sırasında balkonunuzu bol bol havalandırın.

balkonda mobilya sararması
Balkondaki Mobilya Sararması Nasıl Geçer?

Balkon Mobilya Sararması Nasıl Geçer?

Sararan balkon mobilyalarınızı temizlemek için 2 basit yöntemi sizler için hazırladık. Bu bahsettiğimiz karışımları evinizde çok rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Trendyol‘dan satın alabileceğiniz 2 mobilya temizleyicisini de önerdik.

Çamaşır Suyu ve Su Karışımı

1 litre suyun içine bir çay bardağı kadar çamaşır suyu ekleyin. Temizlik sırasında kullanacağınız bez veya süngeri hazırladığınız karışımla ıslatın. Sararan yerleri leke çıkana kadar silin. Sonrasında çamaşır suyu kokusu rahatsız etmemesi için balkonu havalandırmayı unutmayın.

Sirke ve Su Karışımı

Sirkeyi ve suyu yarı yarıya olacak şekilde karıştırın. Ancak eğer sirke kokusundan rahatsız oluyorsanız 1 yemek kaşığı karbonat da katabilirsiniz. Kullandığınız bezi yine bu hazırladığınız suyla ıslatıp koltukları silin. Leke temizlendikten sonra temiz bir su ile ıslattığınız bezle tekrar koltuğu silebilirsiniz. Bu sayede sirke kokusunun mobilyaya sinmesi oldukça düşük bir ihtimal olur.

Biobellinda Mobilya Temizleyici

4 Çözüm: Balkonda Mobilya Sararması Nasıl Geçer?
Biobellinda Cam Mobilya Temizleyici

BieoBellinda temizleyici markasının en büyük avantajı paraben,amonyak gibi ağır kimyasallar içermiyor. Sararan mobilya kısmını püskürme aparatı sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu sayede hem balkonunuz mis gibi kokacak hem de fazla yorulmadan bu sararmadan kurtulabilirsiniz.

Kementaş 506 Kkc Beyaz Mobilya Temizleyici

4 Çözüm: Balkonda Mobilya Sararması Nasıl Geçer?
Kementaş 506 Kkc Beyaz Mobilya Temizleyici

Özellikle leke temizleme konusunda çok başarılı olan bu ürün, sararan mobilyaları da temizlemek için oldukça etkili. Ayrıca portakal kokusu sayesinde mobilyanız hoş bir kokuya sahip olsa da ilk kullanım sonrası balkonun havalandırılması önerilmektedir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır için linke tıklamanız yeterli 🙂

Beyaz Mobilya Sararması Nasıl Geçer?

post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.