Balkona Yağmur Gelmesi Nasıl Engellenir?
Kendin Yap

Balkona Yağmur Gelmesi Nasıl Engellenir?

Son yıllarda balkon her mevsim tercih edilen bir alan olmuştur. Eskiden sadece yaz aylarında oturulan balkonlarda artık farklı tasarımlarla birlikte kış ve sonbahar mevsimlerinde de dilediğiniz gibi balkon keyfi yapabilirsiniz. Fakat bunun öncesinde balkonunuzu değiştirmek ve farklı hale büründürmeniz gerekmektedir.


Balkon kaplama veya kapatmak için oldukça fazla seçenek vardır. Bunlardan ilk tercih edilen cam kaplamadır. Cam kaplamalar hem dışarıyı net görmenize imkan tanır hem de sıcaklığı muhafaza eder. Cam kaplamada oldukça fazla çeşit vardır. Genelde tercih edilen katlanabilir cam modeller çok popülerdir. Ayrıca bu şekilde ani hava değişimlerinde de bu rahatlığı kullanabilirsiniz. Cam balkonlar sayesinde yağmurun içeri girmesi de engellenmektedir.


Bir diğer seçenek ise açılır kapanır tentelerdir. Bu tenteler için oldukça fazla tasarım vardır. Genelde çok modern gelmeyen tenteler son dönemde oldukça farklı tasarımlarla popüler olmuştur. Tentelerin yağmuru engellemesi dışında diğer bir avantajı ise güneş çıktığında gölge oluşturmasıdır. Bu şekilde her mevsim büyük rahatlık sağlar. Bu durum cam balkonlar için geçerli değildir. İkisinin de farklı avantajları vardır. Tentelerde ise ısı kaybı büyük bir sorundur. Tenteler belli bir noktaya kadar açılabilir ve konulduğu alanın sadece üst kısmının kapanmasını sağlar. Bu nedenle kenarlardan gelen soğuk hava için bir koruması yoktur.


Diğer bir alternatifiniz ise büyük alanlar için oldukça kullanışlı olan ahşap pergolardır. Aslında bunlarda bir tentedir. Fakat kullanılan malzeme ahşaptır. Bu ahşap pergolar tüm alanı korumaktadır. Ayrıca her alana göre de ayarlanmaktadır. Ahşap pergoların dezavantajı mekanı sadece üstten kapatması ve dolayısıyla ısı yalıtımı yapmayan bir yapıya sahip olmasıdır. Ahşap pergolar oldukça yüksek ayaklara sahiptir. Bu şekilde güneşli günlerde gölgelik olarak kullanıldığı gibi yağmurlu günlerde ise yağmurluk görevi görür.


Son alternatif ise balkon perdesi kullanmaktır. Bu perdeler çıplak balkona takılmaktadır. Bu yüzden cam balkon perdesi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu perdeleri takmak için öncelikle balkonunuzda bir korniş takılması ve ardından perde takma işlemi olmaktadır. Bu balkon perdeleri rüzgârda herhangi bir uçma gibi sorunlara neden olmaz. Çünkü tasarımı buna göre yapılmıştır. Aynı zamanda su geçirmez olan bu perdeler çok da kolay temizlenmektedir. Diğer en önemli avantajı ise ısıyı muhafaza etmesidir. Bu şekilde hem güneşten hem soğuktan korunabilirsiniz.

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın