6 Adımda Balkon Temizliği
Kendin Yap

6 Adımda Balkon Temizliği

6 adımda balkon temizliği yazımızı sizler için hazırladık çünkü havalar da ısınmaya başlayınca en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri balkonlardır. Ancak balkonlar evin en çabuk kirlenen mekanlarından biridir. Özellikle; kar, yağmur ve toz gibi maddelerden dolayı balkonların daha detaylı temizlenmesi gerekir. Balkon temizliği yeteri kadar olmadığında balkondaki kir evimizin de içine girdiği için evin iç mekanını da kirlettiği hissine kapılırız.

6 adımda balkon temizliği
6 Adımda Balkon Temizliği

Temizliğe başlamadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler: Su kovası, pas ve kir çözücü deterjanlar, standart deterjan, sert el fırçası, sirke, süpürge, cam silme aparatı

1. Gider Temizliği

Balkon temizliğine başlamadan önce ilk dikkat etmeniz gereken nokta giderleri kontrol etmektir. Eğer temizlik sırasında su birikimi olursa vaktinizi alır ve temizlik çok daha yorucu hale gelir.  Giderleri kontrol ettikten sonra eğer çok tıkandıysa ilk önce su dökebilirsiniz. Bir düzelme görmezseniz gider açıcıları tercih ederek balkon temizliğinin ilk aşamasını tamamlamış olursunuz.

2. Kaba Temizlik

Temizliği daha kolay bir şekilde yapabilmek için öncelikle süpürgeyle alınabilecek pislik, toz gibi maddelerden kurtulabilirsiniz. Bu kirlerden kurtulduktan sonra yıkama ve silme işlemi daha kolay hale gelecektir.

3. Cam silme ve Temizliği

Balkondaki temizlikte ilk adım her zaman cam silmek olmalıdır çünkü eğer ilk önce balkonu yıkarsanız sonrasında cam silerken tekrardan balkonu kirletme ihtimaliniz yüksektir. Camdaki lekeleri ve tozları sildikten sonra balkondan kaldırdığınız eşyaların da (sehpa,aksesuar,masa,saksı) tozlarını alabilirsiniz. Kullandığınız bezi silerken leke yapmaması için sık sık temiz suyla yıkamayı unutmayın.

6 adımda balkon temizliği
6 Adımda Balkon Temizliği

4. Balkon Yıkama

Eğer balkonunuz büyükse balkon yıkarken hortum kullanabilirsiniz. Ayrıca balkon temizliği sırasında su tasarrufuna da dikkat etmelisiniz.

5. Detaylı Balkon Silme İşlemi

Eğer balkon zemini uzun süre temizlenmemişse yıkama işlemi sırasında deterjanlı su kullanabilirsiniz. Bu sayede balkonunuz da mis gibi kokacaktır. Ayrıca fayans aralarındaki lekeler geçmemişse lekesi bulunan noktaları fırçayalabilirsiniz.

Fayans aralarının nasıl temizleneceği konusundaki yazımızı okumak için tıklayın.

6. Havalandırma

Tüm balkonun yıkanması bittikten sonra havalandırma işlemiyle balkonun daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa temizlik bezi kullanarak hem toz alıp hem de balkonu kurulayabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Balkon Temizliği
post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın