Balkon Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir
Kendin Yap

Balkon Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz mevsiminin kahramanı olan ve evimizi her türlü haşereden koruyan sineklikler de maalesef periyodik olarak temizlenmeye ihtiyaç duyar. Peki bir sineklik çeşidi olan balkon kapı sinekliği nasıl temizlenir? Temizlenmemesi ne gibi zararlara yol açar? Bu yazımızda sizlerle önce sineklikleri tanıyacağız daha sonra da nasıl temizleneceğini öğreneceğiz.

Sineklik Nedir?

Köy, kırsal veya müstakil evlerde evin içine böcek, sinek veya arı girme olasılığı çok yüksek oluyor. Hele bir de yaz mevsimindeysek ne pencerelerimiz kapanır ne de balkonlarımız. Her yerden rüzgar essin de serinleyelim isteriz fakat içeri giren rüzgar maalesef ki yanında başka şeyler de getirebilir. Sivrisinek gibi rüzgarda kolayca savrulabilen canlılar direkt rüzgarla gelebileceği gibi hamam böceği, arı, gibi canlılar ise direkt açık kapıdan veya pencereden girebilirler. İşte tüm bu durumlarla baş edebilmek için sineklik kullanmak gerekir.

Şehir içinde bir apartman dairesinde yaşayanlar için sadece sineklik gayet yeterli olacaktır fakat köy yerleşimlerinde hatta müstakil evlerde balkon kapı sinekliğin de ek olarak kullanılması ekstra güven sağlayacaktır. Çünkü haşereler ilk fırsatta evlerimize girebilme özelliğine sahiptir.

Balkon Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir?

Sineklikler direkt açık hava ile temas ettiğinden dolayı çok çabuk tozlanır ve kirlenir. Zamanla bu tozlar birikerek hem evinize toz yağmasına sebep olur hem de görüş alanınızı oldukça kapatarak dışarıyla olan görsel bağlantınızı keser. Bundan dolayı periyodik olarak sinekliklerinizi temizlemelisiniz. Bunu yapmak size çok zor çok zahmetli gelebilir fakat değil. Birazdan açıklayacağımız birkaç adımlık işlem sonucunda tertemiz sinekliklerinize kavuşacaksınız.

Menteşeli sineklik kullanıyorsanız hafifçe yukarı kaldırırsanız sineklik yuvasından çıkacaktır. Çıkan sinekliği alıp düz bir zemine koyun ve tazyikli bir suyla güzelce yıkayın. Eğer sadece toz değil kirlerle de mücadele ediyorsanız asit içermeyen bir deterjan da kullanabilirsiniz. Bu yönteme alternatif olarak sinekliğinizi nemli bir bezle bastırmadan da silebilirsiniz. Sinekliğin bükülmemesine dikkat etmelisiniz çünkü bu yapısını bozarak yuvaya girmesini zorlaştırır veya deliklerin mesafesinin açılmasına sebep olabilir. Eğer Plise (Katlamalı) sineklik kullanıyorsanız yapmanız gereken tek şey açık hale getirdiğiniz sinekliği ıslak bir bezle temizlemek olacaktır. Pile yönünde silmeye özen gösterirseniz sinekliğinize bir zarar gelmeyecektir.

Gördüğün gibi balkon kapı sinekliği nasıl temizlenir sorusu aslında oldukça basit ve iç açıcı bir cevaba sahipmiş. Sadece belirli periyotlarda temizlenmesi gerekmektedir ki bu periyodu da siz belirlersiniz. Yol üstü olmayan bir yerdeyseniz çok toz olmayacağı için periyotlarınız daha uzun olacaktır.

Balkon Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir?
post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın