Balkon Fayansları için Ne Yapmalıyız?
Kendin Yap

5 Çözüm: Balkon Fayansları Nasıl Temizlenir?

Balkon Fayansları Nasıl Temizlenir sorusuna cevap bulmak için Balkondekor Ekibi olarak sizlere ağır kimyasallar kullanmadan yapabileceğiniz 5 maddelik bir yol haritası oluşturduk.

1. Sirke ve Tuz Karışımı

Kararan ve sararan fayans araları için bilinen en pratik yol elma sirkesi ve tuz kullanmaktır. Öncelikle, 1 fincan tuzu 2 bardak elma sirkesinin içinde eritin. Oluşturduğunuz bu karışımı tüm fayans aralarına dökün ve yaklaşık olarak 5 dakika bekleyin. Sonrasında kuruyan yerlerden başlayarak bütün fayans çizgilerini diş fırçası kullanarak temizleyin. Kullandığınız malzemeler organik olduğu için fayanslarınıza zarar vermeyecektir.

2. Karbonat ve Sirke Karışımı

1 su bardağı karbonatı 1 su bardağı sirkeyle karıştırın. Daha sonrasında fayans aralarına hazırladığınız bu suyu dökün ve yaklaşık olarak 10 dakika kurumasını bekleyin. Beklediğiniz süre boyunca fayansların üstünde kabarcıklar oluşacaktır. Bu kabarcıklar fayans aralarındaki kirlerden kurtulmanızı sağlayacak. 10 dakika bekleme süresinin ardından da orta kalınlıktaki bir fırça ile fayansları temizledikten sonra zemini soğuk su ile yıkayın.

Balkon Fayansları Nasıl Temizlenir?
Balkon Fayansları Nasıl Temizlenir?

3. Diş Macunu

Fayans aralarında bulunan siyah lekeler için en etkili çözüm diş macunudur. Diş macununu temizlemek istediğiniz fayans aralarına kullanın ve zemindeki etkisini görmek için 15 dakika bekleyin. 15 dakika geçtikten sonra kullanmadığınız diş fırçası ile fayans aralarını fırçalayın.  Bu işlem sonrasında fayans aralarındaki birçok kirden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

4. Limon Suyu

1 bardak limon suyuna biraz su ekleyip bir kaba alın. 10 dakikalık bekleme süresi geçtikten sonra soğuk su ile zemini temizleyebilirsiniz. Limonda bulunan asitten dolayı fayans aralarında bulunan çıkması zor olan kirler kolayca sökülecektir.

Balkon Fayansları için Ne Yapmalıyız?
Balkon Fayansları için Ne Yapmalıyız?

5. Sirkeli Su

1 fincan beyaz sirkeyi yarım fincan içme suyuyla karıştırın. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta bu karışımı mümkün olduğunca fayansın aralarına dökmeniz. 15 dakika bekleme süresinin ardından fayansın arasında biriken kirlerin yüzeye çıktığını göreceksiniz. Fırçayla çıkan kirleri temizledikten sonra fayansı soğuk su ile temizleyin. Bu işlem sonrasında fayansınız çok daha parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığyla temin edebilirsiniz. Ayrıca küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız.

Balkon Fayansları Nasıl Temizlenir
5/5 - (12 votes)

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın