En Etkili Bahçe Çözümleri: Bahçe Aletleri Nasıl Temizlenir?
Kendin Yap

En Etkili Bahçe Çözümleri: Bahçe Aletleri Nasıl Temizlenir?

Bahçe aletleri bahçenizi istediğiniz hale getirmek için çok önemlidir. Bu yüzden de bahçe aletleri nasıl temizlenir sorusunun cevabını iyi bilmek gerekir. Düzenli olarak temizlenen bahçe aletlerinin ömrü çok uzun olur bu yüzden de sizi sürekli masrafa sokmaz. Özellikle, bahar aylarında bahçe için çıkaracağınız aletlerin temiz olması size vakit kazandırır. biz de balkondekor ekibi olarak sizin için bahçe aletlerinin nasıl temizlendiğini ve en çok kullanılan bazı bahçe aletlerini özel olarak temizlerken kullanılan taktikleri hazırladık.

Bahçe Aletleri Neden Temizlenir?

Bahçe aletlerini temizlediğiniz zaman çok daha verimli kullanırsınız çünkü bıçakların keskinliği artar. Özellikle ot temizlemek için kullandığınız bahçe aletlerinin keskinliği çok önemlidir.

Bahçe aletlerinin paslanması büyük bir sorun yaratır çünkü hem temizlenmesi çok daha zordur hem de eğer toprakta hasta bakteriler varsa bu bakterilerden kurtulursunuz.

bahçe aletleri nasıl temizlenir
Bahçe Aletleri Neden Temizlenir?

Bahçe Aletleri Nasıl Temizlenir?

Bahçe Aletlerinin Korunması

Bahçe aletlerinin temizliği kadar korunması da çok önemlidir. Özellikle, kış aylarında uzun süre kullanılmadığı için körleşme, paslanma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden de bahçe aletlerinizi saklarken mutlaka temiz ve kuru bırakmaya özen gösterin. Ayrıca bahçe aletlerini deponuzda saklarken mümkün olduğunca her bahçe aleti arasında mesafe koymaya dikkat edin.

Temizlik Malzemelerinin Hazırlanması

Öncelikle, bahçe aletleri için setiniz hazır olmalı. Bu set içinde bez, sarj aleti, uzatma kabloları ve yedek parçalar bulunmalı. Setin içinde bulunanları yerleştirin ve kullanmaya hazır hale getirin.

bahçe aletleri nasıl temizlenir
Bahçe Aletlerinin Temizlenmesi

Bahçe Aletlerinin Temizlenmesi ve Yıkanması

Temizliğe başlamadan önce aletlerin fişini çektiğinden emin olun. Daha sonrasında bahçe aletinizi elinize alın ve fırçayla temizleyin. Fırçayla işiniz bittikten sonra biz yağlı bez yardımıyla bahçe aletinizi yağlayın. Eğer bahçe aletiniz ahşap saplara sahipse yağlamayı yaparken bezir yağ kullanabilirsiniz ve bu işlemi mümkünse yılda en az 2 kez yapmalısınız. Son olarak, bahçe aletinizi bol su ile yıkayın ve paslanma olmaması için iyice kuruduğundan emin olun. Yıkama işlemi sırasında özellikle, makas ve budama aleti gibi bahçe aletlerini yıkarken çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bu sayede bakterilerden ve hastalıklardan kurtulursunuz.

Bahçe Aletlerinin Bilenmesi

Bahçe aletlerinin bilenmesi sırasında dikkat etmeniz gereken nokta küreğin ucunu bilemektir. Eğer bu işlemi yaparsanız özellikle sert toprağı kazarken çok daha rahat edersiniz. Bileme sırasında 45 derecelik açı kullanın ve kullandığınız bileyiciyi 3’ten fazla kullanmayın.

bahçe aletleri nasıl temizlenir
Bahçe Aletleri Nasıl Temizlenir?

Budama Makası Nasıl Temizlenir?

Budama makası için de yukarıda anlattığımız şeyler geçerlidir. Özellikle düzenli temizlenmesine dikkat etmelisiniz.

Makasınızı dezenfekte etmek için bir kova hazırlayın kovanın içine su ve çamaşır suyu ekleyin. Hazırladığınız suyla makasınızı silin. Bu sayede herhangi bir bakteri ve hastalık durumundan korunmuş olacaksınız. Bu işlemi her budama makasını kullandıktan sonra yapabilirsiniz.

Budama Makasının paslanması da istenilen durumlardan değildir. Bu yüzden Trendyol’dan rahatlıkla alabileceğiniz sprey yağ yardımıyla yağlama işlemini gerçekleştirin. En çok tercih edilen sprey yağını linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Son aşamada ise budama makasınızın keskin uçlarını bilemek gerekmektedir. Bu işlem için törpü kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde Trendyol’dan bulabileceğiniz törpü aletine linke tıklayarak bakabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca bahçe nasıl sulanmalı yazımızı okumak için linke tıklayın.

Bahçe Aletleri
post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın