Mobilya şişmesi nasıl geçer
Genel

6 ADIMDA Mobilya şişmesi nasıl geçer?

Herhangi bir ahşap mobilyanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri şişlik veya eğrilmedir.
Bu etki genellikle parçayı kurtarması zor olan çirkin bir duruma sokar. Ancak uygun özen ve doğru adımlar atılarak en çok hasarlı parçalar bile çöp olarak önlenebilir.
Eğer siz de mobilya şişmesi nasıl geçer, nasıl önlenir diye soruyorsanız şişmiş ahşap mobilyanızı onarmanız için hazırladğımız bilgilendirici yazıyı mutlaka okumalısınız.

Önce Kendinizi Koruyun!

İşlemlere başlamadan önce, kendinizi olası hasarlardan korumak için önce doğru ekipmanı giymelisiniz. Koruyucu gözlük, toz maskesi takın ve ellerinizi deri eldiven veya benzeri işlevsel ekipmanlarla kendinizi olası tehlikelere karşı koruyun. Ahşap bir mobilya üzerinde çalışacağınızdan dolay talaş, küf ve diğer zararlı faktörler olacağını unutmamalısınız. Gözlerinize, ellerinize veya ciğerlerinize olası bir zarar gelmeyeceğine emin olduktan sonra ahşap mobilyanızı onarmaya başlayabilirsiniz.

6 ADIMDA Mobilya şişmesi nasıl geçer?
Mobilya şişmesi nasıl geçer?

Ahşap Mobilyanızı Kurutun

Ahşap Mobilyanız hala nemli ve ıslaksa herhangi bir işlemden önce onu ıslak bir dokusu kalmayacak şekilde kurutmanız gerekir. Parçaları yeterli havalandırmaya sahip bir odaya yerleştirmenizi öneririz. Eğer yaz aylarındaysanız ahşap mobilyanızı balkona veya bahçeye çıkarmak mobilyanızın hızlı bir sürede kurumasını olanaklı kılar. Ancak eğer kış aylarındaysanız kurutma için klima, vantilatör vb. aletleri kullanmanız mobilyayı kurutma sürenizi düşürecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta; Ahşap mobilyanızı kurutmak için bekletirken güneşin doğuşunun geçmesine izin vermeyin, çünkü sabahın erken saatlerinde çiy düşer ve mobilya parçalarına daha da fazla zarar verir.

Ahşap Mobiya Kurutma Sonrası

Ahşap mobilyayı kurutma işlemi sonrasında ıslaklıkların yan etkileri gözlenmektedir. Bu genellikle, parça suyla ilk temas ettikten sonraki 1-3 gün içinde meydana gelir. Kurutma sonrası gözlenen küf vb. yan etkilerden arınmak için yüzeye bir miktar çamaşır suyunu suyla karıştırıp temizlemelisiniz.

Mobilya sararması nasıl geçer? Hemen Öğren!

Ahşap Mobilya Zımparalama İşlemi

Kalıp yüzeyden çıktıktan sonra zımparalamaya devam edebilirsiniz. Ahşap mobilya yüzeyindeki artıkları ve tutarsızlığı ortadan kaldırmak için zımparalama işlemi yapmalısınız. Kullanacağınız malzemeler: zımpara ve zımpara kağıdı olmak üzere 2 farklı çeşit malzemeden oluşur. Özellikle gözünüzü ve vücudunuzu olası tehlikelerden korumalısınız. Zımparalama işlemi sonrası tüm talaşlardan kurtulun. Bunun için bir kova alıp biraz su ve çamaşır suyu dökmelisiniz. Sonra bu solüsyonla tüm yüzeyi ıslak bir havlu veya fırça ile temizleyin. Ahşap mobilyanız bu işlemi tamamlanması sonrası daha göze hasarlarından kurtulmuş ve şişkinliği giderilmiş gelecektir.

Ahşap Mobilyanıza Nemlendirici Uygulayın

Bu işleme geçmeden önce eğer mümkünse mobilyanıza mobilya yağı eklemenizi öneririz. Mobilya yağını ekledikten sonra, şişkinliği önlenen ahşap nemlendirici sürmeye elverişli bir hale gelir.

Ahşap Mobilyanızı Sabitleyin

Mobilyayı kuruttuktan sonra, gerekirse daha fazla sabitleme ekleyerek onarıma başlayın. Desteğe ihtiyaç duyan ve sadece ekstra sabitleme ile yerine geri taşınabilen parçalara bir göz atın. Çiviler, vidalar vb. sabitleme parçalarını ekleyerek, keresteyi nem hareketinden çıkmış doğru yere geri taşıyarak onarılan mobilyanızın istediğiniz konuma sabitlenmesini sağlayın.

Minderli balkon dekorasyonuna yakışan bir diğer seçenek de paletlerle yapılan balkon dekorasyonudur. Paletlerle nasıl balkonunuzu dekore edebileceğini öğrenmek için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığyla temin edebilirsiniz.

mobiya şişmesi nasıl geçer

Bilkent Üniversitesi 3. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisi, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından balkon dekorasyonu meraklısı. Balkon dekorasyonu fikirlerini yazmaktan ve yeni balkon dekor trendlerini paylaşmaktan mutlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir