Mobilya Nasıl Cilalanır?
Genel

Mobilya Nasıl Cilalanır?

Zamanla eskiyen ve parlaklığını kaybeden mobilyalarınız için cila en ideal çözümdür çünkü hem eşya değişimine gerek kalmaz hem de daha az masraflıdır. Peki ama mobilya nasıl cilalanır, çeşitleri nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Gelin hep birlikte bu sorularla beraber diğer sorularımıza da yanıt bulalım.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.


Mobilya Nasıl Cilalanır?

  • Ahşap mobilyalarımız fabrikadan çıktığında cilalanarak elimize ulaşır. Bu da mobilyamızın temizliğini ve kullanımını kolaylaştırır fakat zamanla aşınan cila ve vernik sonrası mobilyamızdan istenen verimi alamamaya başlarız. Tüm bunların sonucunda da kollar sıvanır. Cila işlemi için önemli birkaç püf noktası vardır.
  • İlk ve en önemli püf noktamız temizliktir. Cilalanacak mobilya cila öncesinde mutlaka temizlenmelidir. Özellikle de üzerinde yemek yenen masalarda yağ lekeleri, yemek kalıntıları ve toz oldukça fazla bulunacağından dolayı köşe bucak temizlenmelidir aksi halde cila işlemi sırasında her şey mobilyaya yapışır ve çok kötü bir görüntü elde etmenize neden olur.
  • Daha sonra ise zımparadır. Zımpara mobilyanın üst katmanının pürüzsüz bir hal almasını ve bazı yemek artıklarının sökülmesini sağlar. Uygulanan zımpara sayesinde mobilyanız cila sonrası pürüzsüz ve parlak bir forma kavuşacaktır.
  • Aşırı cila kullanmamaya çalışın. Çünkü fazla cila kurumayı geciktirerek hem zaman kaybına neden olur hem de beklenen performansı sağlamaz. Çok ve kalitesiz uygulanan ciladansa az ve kaliteli uygulanan cila her zaman daha faydalıdır.
  • Cilanızı tüm bölgelere eşit şekilde dağıtmaya özen gösterin. Heterojen dağılan cila o kısmın kaba ve farklı bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.
  • Cila sonrası mumlama, astar çekme ve yağlama gibi işlemler yaparak uyguladığınız cilanın daha verimli olmasını sağlarsınız.
  • Kiraz veya maun gibi koyu renkli mobilyalara sahipseniz yağ bazlı cila kullanabilirsiniz. Bu cila mobilyayı kuru iklim çatlamalarından korur.
  • Sıvı sentetik cilalar mobilya yüzeyinin parlak ve dayanıklı formunu korumak için oldukça etkili bir ciladır. Belirli periyotlarda uygulandığında oldukça güzel bir sonuç elde edeceksiniz.
  • Son olarak ise karaçam ağacından oluşan mobilyalarda maalesef cila tutmamaktadır. Ondan dolayı mobilyanızın cinsini öğrenerek hareket etmelisiniz.


Yıllarca yeri yemek yediğimiz, yorulunca ayaklarımızı uzattığımız, ödevlerimizi yetiştirmeye çalıştığımız ve pijama partilerinde abur cubur masası olarak kullandığımız çeşitli mobilyalarımız da bir süre sonra eskimeye başlar. Parlaklığını ve dokusunu kaybeden mobilya nasıl cilalanır dedik ve sizler için bir liste oluşturduk. Temizlik, zımpara cilala ve parlat ?

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın