Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?
Genel

Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Rengarenk boyattığımız duvarlarımız kışın adeta bir buz kalıbına dönüşerek evlerimize giren soğuk karşısında çaresiz kalır. Tüm yapılarda önlemler alındıktan sonra sıra duvarlarımıza gelir ve şöyle durur “duvardan gelen soğuk nasıl engellenir?” diye düşünürüz.

Eğer siz de soğuklara karşı bariyer olma görevinden feragat eden duvarlarınız için çare arama yoluna düştüyseniz doğru yerdesiniz. Sizin için evinizi sıcacık yuvaya dönüştürecek önlemleri derledik. Hazırsanız başlayalım.


Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?


Öncelikle duvarlarınızdan evinize neden soğuk sızdığı hakkında konuşalım. Buz gibi yapılara sebep olan tek şey yanlış inşaat hamleleridir. Evinizin inşası sırasında mantolama yapılmaması sonucunda duvarlarınız size soğuk rüzgarlar üfleyen gizli bir düşmana dönüşür. Son dönemlerde de yeni nesil evler hep mantolama aşamasıyla tasarlanıp tasarlanırken eski evlerde de mantolama işlemleri yapılmaktadır. Mantolama işlemi sadece kış aylarında soğuğu engellemez, yaz aylarında da sıcağın gelmesini engeller. Yani bu işlem sayesinde evinizi bir yalıtım aracı olarak kullanabilirsiniz.


Mantolamada Hangi Malzemeler Kullanılır?


Her şeyde olduğu gibi mantolamada da malzemeden malzemeye kalite değişir. Kalite arttıkça yalıtım oranı da artar böylece istenen verim elde edilmiş olur. Genel olarak kullanılan malzemeler ise;

  • EPS, XPS ve Taşyünü levhalar
  • Yapıştırma harçları
  • Isı yalıtım sıvaları
  • Dekoratif dış cephe kaplama sıvısı
  • Donatı filesi
  • Plastik mantolama dübeli
  • Köşe profili
  • Subasman profilidir.
Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?
Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?


Mantolama Yapmazsak Ne Olur?


Mantolama yapmamanız soğuk hava şartlarından dolayı hastalanmanıza sebep olmakla kalmaz cep yakan faturalar ödemenize de sebep olur. Bu ikisi ters oranda ilerleyen yapılardır. Faturadan tasarruf edeyim derken hastalanabilirsiniz. Hastalanmamak için kombiyi yükselteyim dediğinizde de kış boyu yüksek miktarda faturalara maruz kalırsınız.

Hatta Karadeniz gibi yaz aylarının çok az yaşandığı bölgelerde sadece 3 ay değil 7-8 ay kombiyi yüksek derecelerde çalıştırmanız gerekebilir. Mantolaması olmayan evlerde kombiyi yükseltmek bile bazen işe yaramayabiliyor. Çok şiddetli rüzgarların olduğu gecelerde yine üşüyerek uyursunuz.


Sadece kış aylarının değil yaz aylarının da kahramanı olan mantolamanızı yaptırmazsanız ya çaresizce bunaltıcı sıcakların geçmesini bekleyeceksiniz ya da klimaya sığınacaksınız. Yapacak olduğunuz mantolama işlemi sizi tüm bu düşüncelerden ve devamlı daha iyi çözümler bulma derdinden kurtaracaktır.


Ne yapsam evi ısıtamadım sorununa çözüm ararken asıl soğuğun sebebinin bizzat eviniz olduğu fark ettiyseniz ve duvardan gelen soğuk nasıl engellenir ki telaşına kapıldıysanız umarım yardımcı olmuşuzdur. Soğuklara yenik düşmeyin ?

5/5 - (9 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın