6 Neden: Duvar Boyası Neden Dalgalı Olur?
Genel

6 Neden: Duvar Boyası Neden Dalgalı Olur?

Evinizin atmosferini değiştirmek istediğinizde ilk aklınıza gelen şeylerden biri mobilya ve aksesuar değişikliği olsa da aslında duvar boyanızın kaliteli ve sorunsuz olması da bu atmosferi oldukça etkilemektedir. Duvar boyası neden dalgalı olur sorusu için ise belli püf noktalar hazırlamaya karar verdik çünkü duvar boyama işi birçok insan için zevkli gelse de bazı kişiler boya badana işlerinde oldukça tedirgin olmaktadır. Ancak temiz ve şık duran duvara sahip olmak için illaki profesyonel kişilerden destek almanıza gerek yok. Biz de balkondekor ekibi olarak duvar boyanızı dalgalanmadan korumak için duvar boyasının neden dalgalanabileceğini anlattık.

duvar boyası neden dalgalı olur
Duvar Boyası Neden Dalgalanır?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca Boya kokusundan nasıl kurtulursunuz? yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

Duvar Boyasının Dalgalanmasının 6 Nedeni

  • Boyayı duvara iz bırakmadan uygulamak için, fırça boyaya daldırıldıktan sonra rulo, fazla boyayı emecek şekilde rulo üzerinde boya perdesi yardımıyla hareket ettirilmelidir. Bu nedenle fazla boyanız olursa tekrar kovaya aktarabilirsiniz. Ruloları yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru üst üste hareket ettirmeli ve duvar boyasını yüzeye eşit olarak dağıtmalısınız. Yatay hareket dikkatinizi dağıtacak ve işinizi zorlaştıracaktır.
  • Herhangi bir iz oluşmaması için fırçanın kısa bir mesafe hareket edebilmesi ve boyanın kurumadan bir defada silinmesi için belli bir mesafe bırakmalısınız. Bunun için odadaki pencereleri kapatarak kurutma etkisini azaltabilirsiniz.
  • Duvarın yüzeyinde dalga şeklinde hareket olmasının ardından sarkma da yaşanabilir. Bu yüzden de boyanın eşit şekilde dağıtılması oldukça önemlidir. Eğer boyayı bir bölgede yoğun bir şekilde kullanırsanız dalgalanma riski de bir hayli fazla olacaktır.
duvar boyası neden dalgalı olur
Duvar Boyası Neden Dalgalı Olur?
  • Diğer bahsettiğimiz duvar boyarken yaşanan sıkıntılarda olduğu gibi boya kalitesi duvarın dalgalanmasında oldukça etkili olmaktadır. Duvar boyası tercih ederken duvarınızın yüzeyine uygun bir boya tercih etmelisiniz.
  • Seçtiğiniz boya kalitesi yüksek olsa bile eğer inceltmeyi doğru bir şekilde yapmazsanız duvarınızda dalgalanmayla karşılaşabilirsiniz. Ürünün arkasında yer alan ve % ile ifade edilen inceltme oranlarına dikkat ederek boyama işlemini gerçekleştirin.
  • Son olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kurumuş olan bölgeye yeniden fırçalama veya rulo işleminin yapılması boyanın yüzeydeki kalitesini olumsuz etkileyecektir.

post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın