8 Neden: Duvar Boyası Neden Çatlar?
Genel

8 Neden: Duvar Boyası Neden Çatlar?

Ev dekorasyonunun en dikkat çekici yerlerinden biri de duvarlardır. Evin eski, hasarlı veya kirli görünmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de duvar boyası neden çatlar sorusu oldukça önemlidir. Hatta bazen yeni yapılmış evlerde bile duvar boyaları çok kısa bir sürede çatlamaktadır. Bu durum da size ek masraf çıkardığı gibi kötü bir görünüme de neden olur. Biz de sizler için duvar boyası neden çatlar sorusunun cevabını araştırdık.

Duvar Boyası Neden Çatlar
Duvar Boyası Neden Çatlar

Duvar Boyası Çatlamasının 8 Nedeni

  • Yeni bir binada duvar boyası çatlamışsa bu durumun nedeni küçük hareketlerden kaynaklanan boyanın çatlamasıdır. Bu tür boya çatlaklarına özellikle yeni binaların üst katlarında rastlanmaktadır.
  • Plastik boya yüzeylerini boyamak için su bazlı yıkanabilir boya kullanmadan önce bu yüzeylere izolasyon astarı uygulanmalıdır. Ayrıca yağ bazlı boyadan su bazlı boyaya geçiş yapılırken dönüşüm astarı kullanılmalıdır. Bu durumda astar kullanılmadığı taktirde son katın yapışmasında sorunlara ve boyanın çatlamasına neden olabilir.
  • Bir başka çatlama nedeni ise astarın olmaması veya yetersiz uygulanması olabilir. Plastik boya yüzeylerini boyamak için su bazlı yıkanabilir boya kullanmadan önce bu yüzeylere izolasyon astarı uygulanmalıdır.
  • Boyanan yüzeyin gevşek veya çok eski olması boyanın yüzeye yapışmasını zorlaştırır ve yüzeydeki kuru boyada çatlaklar bulunabilir. Alçı tesviye, onarım ve astar işleminin olmadığı durumlarda, bu tür yüzeylerin boyanmasına izin verilmez.
Duvar Boyası Neden Çatlar
Duvar Boyası Çatlamasının 8 Nedeni
  • Ayrıca yağ bazlı kaplamalardan su bazlı kaplamalara geçişte dönüşüm astarları kullanılmalıdır. Eğer astar kullanılmazsa son boyanın yapışması ve boya filminin çatlaması gibi sorunlara neden olabilir. Bu da kötü bir görünüme neden olacaktır.
  • Bir başka örnek de binanın çok eski olmasıdır. Eski binanın yüzeyi gevşek olduğundan boyanın yüzeye yapışması zorlaşır ve çatlaklar oluşur. Önlem olarak astar ve tamir yapılması tavsiye edilir. Duvardaki sıcaklık farkı da duvar boyasının çatlamasına neden olabilir. Ayrıca duvarları boyarken eğer farklı boya türleri kullanıyorsanız önce astar uygulamalısınız.
  • Bu işlemler sırasında yüzeyde oluşan toza neden olabilecek kireç benzeri malzemelerin varlığı da son katın çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür yüzeyler boyanmadan önce astar uygulanmalıdır.
  • Duvar çatlamasının en olası nedenlerinden biri de kullanılan boyanın kalitesiz olmasıdır. Kalitesi düşük olan boyalar duvarda istediğimiz şekilde durmaz bu yüzden de özellikle kat uygulama ve kuruma sırasında çatlaklar yaşanabilir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca mobilya sararması nasıl geçer yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

5/5 - (8 votes)

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın