çatı ortamı
Genel

Çatı Teras Dekorasyonu

Evde olduğumuz anlarda bazen dört duvar arasında olmaktan bunalırız. Bu durumlarda kendimizi balkon, teras gibi bir az daha açık ortamlara atmak isteriz. Teras balkona kıyasla daha açık ferah bir alandır ama her evde bulunmaz. Eğer sizin de çatı katında terasınız varsa terasınızı dekore etmek için bu yazıdan yardım alabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Çatı Teras Dekorasyonu
Çatı Teras Dekorasyonu

Çatı Teras Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çatı Teras Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır
Çatı Teras Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Teraslar genelde bir oda kadar geniş mekanlardır. Bu nedenle dekore etmek balkonlardan daha kolaydır. Tek sıkıntı üstü açık olan bu alanların yazın güneşinden ve yağmur gibi doğal durumlardan korumaktır. Bu nedenle tercihen taşınabilen mobilyalar daha kullanışlı olacaktır.

Teraslar için terasın büyüklüğüne göre genişlikte masalar ve oturma takımları seçilebilir. Terasınıza seçtiğiniz mobilyaların renklerinin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz mobilyaların dokusu yaz mevsimine uygun ve dayanıklı olmalıdır. Deri, kadife gibi dokular uygun değildir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

Terasın Korunması:

Terasın Korunması
Terasın Korunması

Terasınızın doğal şartlardan korunabilmesi için bazı önlemler almanız gerekebilir. Şemsiye benzeri bir önlem alabileceğiniz gibi terasınızın üstünü de kapatabilirsiniz. İlkbahar ve yazın güneşinden, sonbahar ve kışın yağışından korunmak için bu tür bir önlem gereklidir.

Terasta Kullanılabilecek Alternatif Mobilyalar:

Terasta Kullanılabilecek Alternatif Mobilyalar
Terasta Kullanılabilecek Alternatif Mobilyalar

Terasta kullanacağınız oturma takımı ve masa gibi klasik mobilyalar harici mobilyalar da eklemelisiniz. Sallanan koltuklar teraslar için oldukça keyiflidir. Eğer uygun bir alan bulabilirseniz hamak da kurabilirsiniz. Hatta yaşadığınız yerin iklim özellikleri elverişliyse hele bir de deniz kenarındaysanız terasınıza şezlong bile koyabilirsiniz!

Terasınız İçin Alternatif Bir Fikir: Bar!

Terasınız İçin Alternatif Bir Fikir: Bar!
Terasınız İçin Alternatif Bir Fikir: Bar!

Terasınız eğer alan olarak müsaitse bit bar yaptırabilirsiniz. Özellikle yaz gecelerinde burada oturarak arkadaşlarınızla bir şeyler içmekten çok keyif alacaksınız.

Terasınızı Süslemek İçin İdeal: Bitkiler

Çatı Teras Dekorasyonu

Terasta kullanabileceğiniz dekorasyonların başında kuşkusuz bitkiler gelir. Teras tamamıyla açık bir alan olduğu için terasta yetişebilecek bitkiler oldukça çeşitlidir. Terasınızda saksılarda yetişen küçük çiçeklerin yanı sıra ağaç bile yetiştirebilirsiniz.

Terasınızda Mahsul Bahçesi:

Eğer terasınız yeteri kadar büyükse terasınızın bir alanını domates, biber, patlıcan gibi mahsulleri yetiştirdiğiniz bir bahçeye çevirebilirsiniz. Teraslar üstü açık olmasından ötürü bu tür mahsulleri yetiştirmek için uygundur. Şehirde yaşıyor olsanız bile dalından kopardığınız sebzeleri anında kullanma şansınız olabilir. 

Terasınızda Mahsul Bahçesi
Terasınızda Mahsul Bahçesi

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın