Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?
Genel

Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?

Cam Balkon ısı yalıtımı sağlar mı? ” birçok ev sahibi için merak edilen bir sorudur. Cam balkonlar daha çok şık ve konforlu bir görünüm kazandırmak için tercih edilir. Ancak bir diğer merak edilen konu ise cam balkonların ısı yalıtımı sağlayıp sağlamadığıdır. Özellikle, kış aylarında evinizdeki ısı yalıtımını maksimum seviyeye getirmek istersiniz. Biz de balkondekor ekibi olarak bu konuyu sizin için araştırdık.

  • Cam balkonların ısı yalıtımı sağladığı görüşü hakim olsa da PVC camlar kadar ısı yalıtımına katkıda bulunmaz. Örneğin; kış aylarında özellikle rüzgarlı ve yağışlı havalarda soğuğu yaklaşık olarak %95 oranında azaltarak ısı yalıtımınıza katkıda bulunur.
  • Eğer tek camlı cam balkonu tercih ettiyseniz plastik veya alüminyum kullanılan camların ısı geçirgenliği çok daha fazladır. Bu yüzden de balkonunuzda iç mekan ısıtmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Isı yalıtımını daha yüksek miktarlarda sağlamak istiyorsanız kullanmanız gereken cam balkon ya ısıcamlı diğer bir adıyla çift camlı olmalıdır.

Isıcamlı Balkon nedir?

Isıcamlı cam balkon adından da anlaşılacağı üzere ısıcam özelliğiyle bilinmektedir. Bu yüzden de cam yapımında kullanılan bütün malzemelerde yalıtımı sağlayacak şekilde seçilir. Isıcamlı cam balkonlarda iç malzeme, fitiller, birleşimde kullanılan malzemeler ve bağlantı noktaları yalıtımını maksimum seviyeye getirecek şekilde biraraya getirilir. Ancak belirttiğimiz gibi bütün cam balkon çeşitlerinde asıl önemli olan montaj işleminin ne kadar başarılı olduğudur.

Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı
Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı

Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?

Kullanılan camları aslında mercek olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede, güneşten yansıyan ısıyı iç mekana vererek ısı yalıtımını artırmaktadır. İç mekandaki sıcaklığı yaklaşık olarak 5-6 derece artırması da etkili bir ısı yalıtıma katkıda bulunur.

Isıcamlı Balkon Nasıl Isı Yalıtımı Sağlar?

Standart cam balkon ile ısıcamlı cam balkon aralarındaki ısı yalıtımın farkı kullanılan malzemeden kaynaklanmaktadır. Ancak bir diğer önemli nokta ise camın montajının başarılı olup olmadığıdır. Eğer dış çerçeveler doğru bir şekilde kapatılmazsa ısı tasarrufu istenilen düzeyde gerçekleşmez. Cam balkon yerleşiminde aralarda boşluk kalmadığından emin olmalısınız.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca balkon nasıl ısıtılır yazımızı okumak için tıklayın.

Cam Balkon Isı Yalıtımı Sağlar mı?
5/5 - (12 votes)

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın