Balkondan Eşya Silkelemek Yasaklandı mı?
Genel

Balkondan Eşya Silkelemek Yasaklandı mı?

Balkondan eşya silkelemek yasaklandı mı? son zamanlarda tartışmalı bir konu. Bu yüzden de bu konuda sizin için araştırma yaptık ve bu konudaki görüşleri derledik.

Apartmanlardaki yaşam son zamanlarda oldukça zorlayıcı bir hal aldı çünkü insanlarda bencillik duygusu çok daha ağır bastığı için başkasının özgürlüğüne veya haklarına zarar verip verilmediği çoğu kişi tarafından umursanmamaktadır. Balkonlardan eşya (halı, örtü, sofra bezi) silkelemek de birçok apartman sakini için büyük bir rahatsızlığa neden olmaktadır çünkü başkasının neden olduğu kire maruz kalıyorsunuz. Bu konudaki şikayetlerin önüne geçilemediği için Türk Ceza Kanununda düzenlemeye gidildi.

Balkondan Eşya Silkelemek Yasaklandı mı
Balkondan Çamaşır Silkelemek Yasaklandı mı

Balkondan sofra bezi silkelemek yasak mı sorusunun cevabını sizler için aşağıda verdik.

Yasal olarak başvurabileceğiniz yollar nelerdir?

Türk Ceza Kanununa göre bu hareket, huzur bozmak ve başkasının malına zarar vermekten dolayı suç kapsamında görülmektedir.  Hatta yasal olarak suç sayıldığı için balkondan eşya sarkıtılmasının önüne iletişim ve konuşma yoluyla geçemiyorsanız 3 aydan 3 yıla kadar değişen hapis cezası için dava açma hakkına sahipsiniz.

Eğer dava açmaya karar verirseniz Sulh Hukuk Mahkemesi’ne giderek yaklaşık olarak 25.000 TL harç masrafı yaparak davayı açabilirsiniz. Mahkemenin masrafı ise yaklaşık 500 TL tutmaktadır. Ayrıca dava açma yoluna gitmeden önce savcılığa dilekçe ile durumu bildirebilirsiniz. Komşunuzun huzurunuzu bozduğu ve evinizin kirlendiği iddiasıyla dilekçenin konusunu oluşturabilirsiniz.

balkondan eşya silkelemek yasaklandı mı
Balkondan eşya silkelemek yasal mı

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

5/5 - (12 votes)

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın