Balkona Yağmur Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
Genel

Balkona Yağmur Gelmemesi İçin Ne Yapmalı? (ÇÖZÜLDÜ)

Aniden bastıran yağmurlar maalesef balkon keyfimize engel olmaktadır. Peki balkona yağmur gelmemesi için ne yapmalıyız ki en masrafsız dinlenme alanımızı gönül rahatlığıyla kullanabilelim?

Özellikle yoğun yağış alan Karadeniz Bölgesi’ndeki insanlar için deva niteliğindeki bu yazımızda 4 mevsim fark etmeksizin balkonunuzu kullanabileceğiniz tüyolar vereceğiz.

Bakalım balkonumuzu kesintisiz bir şekilde nasıl kullanabiliriz?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

Balkona Yağmur Gelmesini İstemiyorsak Ne Yapmalıyız?

  • İlk olarak cam kaplamayı öneriyoruz. Çünkü hem sıcaklığı muhafaza etmesi hem de yağmuru engelleyebilmesi açısından oldukça verimli oluyor. Katlanabilir cam alarak güzel havaların da tadını çıkarabilirsiniz. Tek tarafa doğru katlayarak kesinlikle alan kaybı yaşamadan kahvenizi ve çerezlerinizi alarak güzel havanın tadını çıkarabilirsiniz. Aniden bastıran yağmurlarda ise 1 dakika içinde balkonunuzu koruma altına almış olursunuz. Cam kaplama sayesinde kış aylarında da balkon  keyfi yapabileceksiniz.

  • Bir diğer önerimiz ise açılır kapanır tentedir. Balkonunuzun ölçüsüne ve konseptine uygun bir tasarım yaptırarak yağmurlu anlarda tentenizi açarak koruma sağlayabilirsiniz. Tente kullanımının bir diğer güzelliği de kızgın güneşte size gölge oluşturabilmesidir. Cam kaplamada böyle bir imkanınız olmamasına rağmen tente sizi hem yağmurdan hem de kızgın güneşten koruyabilir. Cam kaplamaya göre eksisi ise ısı muhafazası yapamamasıdır. Yapısı gereği belirlenen alanın sadece üstten kapanmasını sağladığı için kenarlardan açık kalarak soğuk hava girişine müsaade eder.

  • Büyük alanlara kurulan balkonlar için yağmurdan korunma önerimiz ise ahşap pergoladır. Ahşap pergolalar tüm alanınızın boyutuna göre ayarlanan ayaklı ve ahşap tentedir. Mekanı sadece üstten kapatan ve ısı yalıtımı yapmayan bir yapıya sahiptir. Oldukça yüksek ayaklara sahiptir ve güneşli günlerde gölgelik yağmurlu günlerde ise yağmurluk görevi görür.

  • Son önerimiz ise balkon perdesi. Cam balkon perdesi ile karıştırılmaması gereken bir kavramdır. Bahsettiğimiz perdeler çıplak balkona takılan perdelerdir. Balkonunuzun tavanına bir korniş takılır ve perdeler geçirilir. Perdelerin dibi bağcıklıdır bu sayede yağmur esnasında balkon korkuluğuna bağlayarak uçuşmasını engelleyebilirsiniz. Su geçirmezdirler ve diğer yöntemlerdeki malzemelere göre daha kolay temizlenebilir malzemeye sahiptirler. Belirli periyotlarla makinenize atın yıkanınca da asın. Zaten olduğu yerde kuruyacaktır. Yağmur ve güneş engeliyle beraber ısı muhafazası da sağlamaktadır fakat dışarıyla olan bağlantınızı tamamen kapatacağından dolayı çok da açık havada oturuyormuşsunuz gibi bir his yaşayamayabilirsiniz.
Balkona Yağmur Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
Balkona Yağmur Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Yaz aylarının bitmeye yaklaştığı şu günlerde balkon sefalarımızın son bulacağı düşüncesi bizi üzüyordu. Balkona yağmur gelmemesi için ne yapmalı sorusuna verdiğimiz cevaplar sayesinde artık gönül rahatlığıyla balkonlarımızı kullanabiliriz.

Balkona Yağmur Gelmemesi İçin Ne Yapmalı
5/5 - (10 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın