Balkona Panjur Taktırmak Yasaklandı mı?
Genel

Balkona Panjur Taktırmak Yasaklandı mı?

Bildiğiniz üzere apartman hayatı toplu bir yaşam olduğu için topluluk kurallarına göre hareket etmek gerekir. Balkona panjur taktırmak, çamaşır asmak, bez silkelemek, korkuluk yaptırmak gibi birçok hareketin yasak olup olmadığını öğrenmeniz çok önemli çünkü bu tür kararlar daha çok apartman yönetiminin ortak kararına bırakılmaktadır.

Apartmanlarda ise birçok ev sahibi çeşitli nedenlerden dolayı evlerini panjurla kapatma istemektedir. Bu nedenlerin başında ise güvenlik gelmektedir. Biz de sizin için panjur kapatmanın yasal bir yaptırımı olup olmadığını araştırdık.

balkona panjur taktırmak
Balkona Panjur Takmak Yasaklandı mı

Kararda belirtilen ise apartman gibi ortak alanlarda keyfi bir biçimde inşaat veya onarım yapılması yasaklanmıştır. Bu yüzden de balkon da apartmanın bir alanına girdiği için plan dahilinde olmayan bir eklenti yapılması uygun değildir.

Ancak Yargıtay’ın uygulamalarına bakıldığında ise özellikle zemin katlarda balkonlara parmaklık takılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Bu iznin nedeni ise tamamen güvenlik açısından açıklanmıştır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta, kendi güvenliğinizi sağlarken bir diğer dairenin güvenliğine zarar vermediğinizden emin olmanızdır.

balkona panjur taktırmak
Balkona Panjur Taktırmak

Balkona Panjur Taktırmak İçin Yönetimden İzin Alınmalı mıdır?

Cevabımız hayır, hukuki açıdan size verilmiş bir hak için ayrıca yönetimden izin alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu konuda yönetimin tavrı size farklı olup dava açsalar bile açtıkları dava reddedilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken konu kanunda da belirtildiği gibi yaptığınız değişikliğin inşaata kaçmaması ve apartmanın genel görüntüsüne büyük bir değişikliğe neden olmamasıdır.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır için linke tıklamanız yeterli 🙂

Panjurlu Ev Dekorasyonu
post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın