Balkona Demir Parmaklık Yaptırmak Yasal mı?
Genel

Balkona Demir Parmaklık Yaptırmak Yasal mı?

Balkonda yapacağınız değişiklikler için yasal olup olmadığını araştırdığımız seriye balkona demir parmaklık yaptırmak yasal mı? sorusunu cevaplayarak devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere özellikle evi 1.kat veya zeminde bulunan ev sahipleri güvenlik açısından balkonuna demir parmaklık yaptırmak istemektedir. Biz de sizler için balkona demir parmaklık yaptırmanın yasal olup olmadığını araştırdık.

balkona demir parmaklık yaptırmak yasal mı
Balkona Demir Parmaklık Yaptırmak Yasal mı

Balkona Demir Parmaklık Yaptırmak Yasaklandı mı?

Aşağıda paylaştığımız haberde artık apartmanlarda balkona demir parmaklık yapıldığında Yargıtay’dan gelen karar üzerine bu parmaklıkların söküleceğinden bahsedilmiştir. Biz de bu haberin güncellenip güncellenmediğini araştırdık.

Balkona Demir Parmaklık Yaptırmak Yasaklandı mı

Öncelikle haberde bazı detayların eksik verildiğini söylemeliyiz. Kat Mülkiyet yasasının 19.maddesinde apartmanın ortak  yerlerinde genel görüntüyü bozacak şekilde inşaat veya düzenleme yapılması yasaklanmıştır. Ancak bu kararda verilen bazı istisnalar da vardır. Örneğin Yargıtay kararında, özellikle bodrum ve zemin katlardaki ortak alana dahil olmayan bölümler için güvenlik amacıyla balkonlarda düz ve düşey olacak şekilde ayarlanmış parmaklık takılmasını onaylamıştır.

Balkona Demir Parmaklık Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Yaptırdığınız parmaklıkların üst katta oturanların güvenliğine zarar vermemelidir.
  • Yönetim planlarında yer alan balkona parmaklık yapılması yasaklandı şeklinde bir karar varsa balkonunuza parmaklık yaptıramazsınız.
  • Yaptırdığınız demir parmaklıkların çubuklarının dikey şeklinde olduğundan emin olmalısınız.
  • Parmaklıklar apartmanın genel görünümüne zarar vermemelidir.
  • Eğer birinci katta oturmuyorsanız yine aynı şekilde parmaklık yaptırmanızın güvenlik nedeniyle yaptırdığınızı ikna etmeniz gerekmektedir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca balkona tente yaptırmak yasaklandı mı yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli 🙂

post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın