Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?
Genel

2 Basit Adım: Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Boya damlamaması İçin Ön Hazırlık-Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?

  • Projeye başlamadan önce, açık bir çalışma alanı oluşturmak için tüm dış mekan mobilyalarını çıkarın. Ardından balkon zemini örtmek ve damlamasını önlemek için paçavra koymalısınız.
  • Bir sonraki adım, tozu, döküntüleri ve örümcek ağlarını temizlemek için sundurma tavanınızı iyi bir şekilde temizlemektir. Bu önemlidir çünkü herhangi bir kirletici maddenin yeni cilanıza zarar vermesini istemezsiniz. Balkon tavanını bir fırça veya süpürge ile süpürün, ardından işi tamamlamak için yüksek basınçlı bir yıkayıcı veya hortum kullanın. Ayrıca, yontulmuş veya soyulmuş boyaları kazımanız ve pürüzlü yüzeyleri zımparalamanız gerekecektir. Ardından bunları tavanla buluştukları duvarlara ve bantla korumak istediğiniz diğer alanlara bantlayın.
  • Eğer alçı işlemi yapmanız gerekirse kullandığınız alçı miktarına dikkat etmelisiniz çünkü fazladan kullanılan alçı kuruduğunda ekstra iş demektir.
  • Kullandığınız boya kutusunda belirtilen talimatlara uymaya dikkat gösterin çünkü hangi kısımlar için ne kadar sulandırılması gerektiği belirtilmektedir. Boyanın sadece kullanacağınız kısmını sulandırmanız yeterlidir.
  • Boyanın inceltilmiş olması da bir diğer önemli noktalardan biridir. Doğrudan boya tavana uygulanırsa kabarmalar ve çatlamalar yaşanabilir. İnceltilmiş boya ise tavanda kabarma yapmaz. Eğer iki kat boyama işlemi yapıyorsanız ikinci katın inceliği ilk kattan çok daha fazla olmalıdır.
Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?
Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?

Boyayı Tavana Sürün-Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?

  • Balkondaki boyanacak alanı kestikten sonra, boyayı tavana sürmeye başlayın. İleri geri kaydırın, kolay ve kolaydır, dokuları çizebilirsiniz.
  • Tavan boyaması yaparken en ideal renk seçimi beyazdır. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise tavan boyaması yaparken doğru fırça seçilmelidir. Örneğin; köşe kısımları boyanırken ince uçlu fırça kullanılması gerekirken tavanın diğer kısımlarını boyarken rulo veya normal kalınlıktaki fırçalar daha kullanışlı olmaktadır.
  • Balkon tavanını boyarken ilk dikkat etmeniz gereken nokta fırçada paralel dokunuşlar yapmaktır. Kullanılan rulo yeteri kadar büyük ve kullanışlı değilse hareketinizi kolaylaştırmak için merdiven de kullanabilirsiniz.
  • Balkon tavanlarında uzmanlara göre iki kat boyama yeterli görülmektedir. Ancak tavanın yapısına göre üçüncü kat boyamanın da gerektiği zamanlar olmaktadır. Bu katlar arasındaki bekleme süresinin kullanılan boya tipine göre değişkenlik gösterse de iki veya üç saat beklemeniz yeterlidir.

Boyama Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Boyamayı tamamladıktan sonra kullandığınız kesme tarzı fırçaları ve rulo fırçayı su ile temizlemelisiniz. Bu sayede bir sonraki kullanımınızda hazır hale gelecektir. Eğer fırçalar su ile temizlenmese boyalar fırçaya yapışır. Yapışma sonrasında ise fırçalar kullanılamaz hale gelir.

Öneriler!

Balkonuna ekeceğiniz çiçekler için 3 ÖNERİ: En Yeni Balkon Dekorasyonları yazımız size fikir verebilir.

Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?
Balkon Tavanı Nasıl Boyanır?
Bahçe Mobilyası nasıl boyanır?

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın