Balkon ortak kullanım alanı mıdır?
Genel

Balkon ortak kullanım alanı mıdır?

Balkon ortak kullanım alanı mıdır? Sorusunun cevabı birçok ev sahibi için önem taşımaktadır. Balkonlarında değişiklik yaparken özgürlük talep eden ev sahipleri balkonların ortak kullanım alanı olup olmadığı hakkında araştırma yapmaktır. Biz de balkondekor ekibi olarak bu sorunun cevabını sizin için yanıtladık.

Balkonlar ortak alan içine dahil değildir. Balkonlar apartman içindeki bağımsız bölümler planında bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken şey ise balkonun tabanı ve tavanı ise ortak alan içine dahil edilmiştir. Bu yüzden de yapacağınız değişikliklerin balkonun taban ve tavanına doğrudan etki etmediğine dikkat etmelisiniz.

Diğer bilinen yanlışlardan biri de balkon demirleridir. Balkon demirleri balkon tavan ve tabanından farklı olarak bağımsız bölüme dahildir. Bu yüzden de balkon demirlerinin temizliği ve bakımı tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.

balkon ortak kullanım alanı mıdır
Balkon Ortak Kullanım Alanı mıdır

Yargıtay’ın Balkon Ortak Kullanımı Hakkında Vermiş Olduğu Karar Nedir?

Yargıtay bu konuyu Kat Mülkiyet Kanununda bahsetmektedir. Kat Mülkiyet Kanununda 19.maddesinde balkon kapatılması hakkında verilmiş kararı bulunmaktadır. Balkon kapatmak için 4/5 çoğunluk gerekmektedir. Ancak bu konuda verilmiş karar sonrasında balkonlar ortak alan gibi bir düşünceye kapılan ev sahipleri ve apartman yöneticileri oldu. Bu doğru değil, Kat Mülkiyeti Kanununda bahsedilen ortak alan kavramı çok daha farklıdır. Yargıtay’ın balkonlar ortak alandır yönünde vermiş olduğu bir karar bulunmamaktadır.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca balkona panjur taktırmak yasaklandı mı sorusunun cevabı için linke tıklamanız yeterli 🙂

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir