balkon duvarı boyası
Genel

Balkon için hangi renk en iyisidir? En iyi 5 Balkon Duvarı Boyası

Odasının hemen dışında bir balkon olanlar çok şanslılar. Balkona çıkıp pırıl pırıl gün batımını seyretmek ya da bir fincan çay veya kahveyi yudumlarken sabah manzarasının tadını çıkarmanın zevkini tarif etmek zor. Buna ilave olarak balkon duvarı boyası fikirleriyle tamamlanırsa duygular iki katına çıkar. Bu ev ilavesine sahipseniz ancak balkon boyası rengi eskiyse, işte sizin için bazı ilginç balkon duvar boyama fikirleri.

Kahverengi Balkon Duvarı Boyası

Balkonunuzda ahşap aksan var mı? Kahverengi balkon boyası renklerini seçerek huzuru vurgulayın. Balkon duvarlarınızı seçtiğiniz bir kahverengiyle boyayın; balkonunuzdaki her şeyin kahverengi ve parlak olmasına izin verin. İster küçük bir balkonu olan bir apartman dairesinde yaşayın, ister bir bungalovda eski tarz açık bir alana sahip olun, balkon için kahverengi duvar boyama fikirleri konumuza bağlı ters gitmez. Kahvenin farklı tonlarını deneyin. Eğlenceli ve canlı bir şeye ihtiyacınız varsa, beyaz bir yan sehpa veya desenli koltuklar ekleyin.

balkon duvarı boyası
balkon duvarı boyası

Kahverengi Duvar boyası önerimiz:

Demir Oksit Kahverengi Pigment 250Gr

Sarı Balkon Duvarı Boyası

Güneşin ilk ışınları sarı balkon boyası renginize düştüğünde, manzara kalbinizi ve evinizi neşeyle dolduracaktır. Sarı balkon boyası ile en iyi güneşli gölgeleri ortaya çıkarın. Bundan sonrası tamamen sizin nasıl dekore etmek istediğiniz size kalmış. Saksı bitkileriyle bahçeye benzer bir görünüm verin ya da soluk renkli bir masa-sandalye ayarıyla minimalist olun. Sarı ve sarı tonları her türlü balkon duvarı için mükemmeldir.

sarı balkon duvar boyası
balkon için duvar boyası

Sarı Duvar boyası önerimiz:

POLİSAN MATRİX PARLAK L 2,5LT OKSİT SARI 0111

Pembe Balkon Duvarı Boyası

Oturma odanızın veya yatak odanızın hemen dışında rahatlatıcı bir alana ihtiyacınız varsa, balkon duvar boyama fikirleriniz için soluk pembe seçin. Bu şık balkon duvar rengi, tüm bitkileriniz ve çiçekleriniz için uygun bir zemin oluşturur. Bitkiler bu kadar geniş bir renk paletine sahip olduklarından, her şeyi tamamlayan bir renk seçmek apaçık ama dahice bir fikir gibi görünüyor. Pembe tam da bu renk! Küçük bir balkonunuz varsa, renkli saksıları asın ve etrafı çiçeklerle doldurun. Oturma için, balkonunuzun geniş görünmesini sağlamak için daha küçük boyutlu tabureler, puflar ve hatta yeniden tasarlanmış bir salıncak arasından seçim yapın.

pembe balkon duvar boyasi
balkon duvar boyasi

Pembe duvar boyası önerimiz:

Marshall Enamel Parlak 0,75 L Koyu Pembe Yağlı Boya

Beyaz Balkon Duvarı Boyası

Pek çok Türk, evlerinin dış cepheleri için açık bir rengi tercih eder ve çoğu zaman balkon ve veranda duvar rengi için beyazı seçerler. Siz de eviniz için bu zamansız rengi kullanabilirsiniz. Balkon duvar rengi olarak kullanıldığında beyaz, evinizin bu köşesini dekore etmek ve yenilemek için size sonsuz fırsatlar sunar. Balkonunuzu basit bir set metal sandalye ve bir çaydanlıkla birlikte küçük bir ev bahçesine dönüştürmenizi öneririz. Burada otlar, biber, limon otu veya en sevdiğiniz bitkiyi yetiştirin ve ardından balkonda evde yetiştirdiğiniz malzemelerle yemeklerin tadını çıkarın.

balkon duvar boyası renkleri

Beyaz duvar boyası önerimiz:

Fawori Plastik İç Cephe Duvar Boyası 3,5 Kg-Kırık Beyaz RNKPLAST-3.5

Dyo Casati Plastik İç Cephe Duvar Boyası 3.5 Kg Gölge Gri copy177923049-051

Siyah Balkon Duvarı Boyası

Olağandışı balkon rengi fikirleriyle pek fazla deney yapılmamalıdır. Ancak buna hazırsanız, ilk denemeniz için yaratıcı bir şeyler arıyorsanız siyah duvar rengi ideal bir seçimdir. Beyaz veya bej mobilya ve dekor öğeleri gibi canlı bir rengin etkisini azaltan unsurlarla birlikte şık bir ortam yaratabilirsiniz. Şehrinizdeki hava durumuna ve yaşadığınız ev türüne bağlı olarak siyah duvar rengi balkonunda farklı bir tarz arayanlar için idealdir.

siyah balkon duvar boyası

Siyah duvar boyası önerimiz:

ventrawall Pamuk Duvar Boyası Siyah 1.5 kg Bl02 BL02

Geniş Balkon dekorasyonu hakkında fikir edinmek için:

Büyük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Balkon için hangi renk en iyisidir?
Banyo yaptırma ücreti

Banyo yaptırmak ne kadara mal olur?

Banyo ve tuvaletler direkt suyla temas halinde olduklarından dolayı evimizin en çok problem yaratan ve sonu mutlaka tamiratla biten odalarıdır. Alt komşunuz “Sizden su sızmaya başladı” şikayeti ile geldiğinde yaptığımız ilk şey kendi kendimize “Banyo yapmak ne kadara mal olur?” sorusunu sormak olacaktır. Bakalım 2021’in son çeyreğinde su damlatan banyomuzun tamiratı ne kadarmış?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.


Banyo yaptırmak ne kadara mal olur?


Kabaca baktığımız zaman bir banyo; su tesisatı, lavabo, dolap ve duşkabinden oluşmaktadır. Şimdi bu minimali ele alarak hesabımızı yapmaya başlayalım.


Bir evi yaparken zeminden başladığımız gibi evimizin bir odasını yaparken de zeminden yapmaya başlarız. Özellikle su sızıntısı problemi olanların tesisatı değiştirmeleri bir mecburiyettir. İşçiler zemini kırdıktan sonra tüm tesisatı değiştirerek zemini tekrar fayansla döşer. Bu işlem sırasında alanın açılması, yalıtım işlemleri, tesisatın değiştirilmesi ve elektrik tesisatının yenilenmesi gibi adımlar uygulanmaktadır. Tüm bu adımlarda standart bir banyoda 5 bin TL ile 7 bin TL arası değişim göstermektedir.


Tesisat bittikten sonra seramik ve fayans döşemesi başlar. Ortalama bir seramik ücretine göre standart bir banyoyu 850 TL ile 1200 TL arasında döşeyebilirsiniz. Tabi ki daha üst veya alt düzeylerinde fiyatlarda da değişim olacaktır.

Duşkabin yıkanma alanıyla diğer alanları birbirinden ayırdığı için oldukça kullanışlı bir yapıdır. Duş aldığınızda tüm banyonun su içinde kalmasını engeller. Yenilenen banyonuzda bu yapıya yer vermek isterseniz sizleri yaklaşık olarak 1440 TL gibi bir fiyat karşılayacaktır.


Banyonuzu yenilemeniz için illa ki bir probleme sahip olmanız gerekmez. Yıllarca aynı tesisat ve mobilyalarda eşyalarınız ve fayanslarınız zaten eskimeye başlayacağı için mutlaka yenilenme ihtiyacı duyarsınız. Artık Banyo yaptırmak ne kadara mal olur? Sorusunun cevabını öğrendiğinize göre yapmanız gereken tek şey beğendiğiniz dolabı, fayansı ve lavaboyu seçmek olacaktır. E tabi ki tüm bu işlemleri yapan işçinin emeklerini de unutmamak gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=IAUtPgWrfcw
Banyo yaptırmak ne kadara mal olur?
Daha Fazla
Ev kurmak için ne kadar para lazım?

Ev kurmak için ne kadar para lazım?

Yeni bir ev demek yeni bir hayat, yeni bir düzen demektir. İçini kendi istediğimiz gibi düzenlemek istediğimizde aklımıza ister istemez “Ev kurmak için ne kadar para lazım?” sorusu geliyor. Peki bir insanın minimal düzeyde yaşamını geçirebilmesi için bir eve neler almalıdır ve tüm bunlar ne kadar maliyete denk gelmektedir? Bu yazımızda sizlerle tüm bu soruların cevaplarına değineceğiz. Hazırsanız başlayalım.


Ev Kurmak İçin Ne Kadar Para Lazım?


Herkesin zevki ve ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Fakat her evin temel ihtiyaçları vardır. Listemizde bu temel ihtiyaçlara yer vereceğiz. Geri kalan detaylar sizin zevkinize göre artabilir.


1) Beyaz Eşya


Bekarlar için bulaşık makinesi bir tercih olsa da çamaşır makinesi ve buzdolabının her evde mutlaka olması gerekir. Buzdolabı fiyatları 900 TL’den başlayarak 12.000 TL’ye kadar uzanmaktadır. Minimum değer ile 900 TL’lik buzdolabınızı mutfağınızın bir köşesine koyabilirsiniz. Çamaşır makineleri ise 750 TL’den başlayan fiyatlarla 5.000 TL’yi bulmaktadır. Evinizin herhangi bir köşesine 750 TL ile çamaşır makinenizi yerleştirebilirsiniz.


Bir diğer beyaz eşya kategorimiz ise ocak, fırın ve davlumbazdır. Yine bekar hayatı için davlumbazı es geçersek 150 TL – 2.000 TL arası değişen fiyatlarla bir ocağınız olabilir. Aynı şekilde 600 TL – 2.000 TL arası değişen fiyatlarla bir fırına sahip olabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

2) Televizyon


Haberler her ne kadar canımızı sıksa da televizyonlar artık evlerimizin vazgeçilmez parçasıdır. 1.000 TL – 10.000 TL arası değişen fiyatlarıyla oturma odanızın bir köşesini televizyonunuz ile doldurabilirsiniz.

3) Küçük Ev Aletleri


Özellikle toz alerjisi olanlar için elektrik süpürgeleri birer kahramandır. Su hazneli, filtreli, torbalı ve cam kafesli çeşitleri olmakla beraber fiyatları da farklılık göstermektedir. 200 TL – 2.000 TL arası fiyatlarıyla bu küçük kahramanınıza evinizde yer verebilirsiniz.


Özellikle memurlar için kurtarıcı olan küçük ev aletimiz ise ütüdür. 60 TL – 5.000 TL arasında değişen fiyatlarla jilet gömleklere sahip olabilirsiniz.

4) Mobilya


Yorgun bir günün ardında ayaklarınızı uzatıp televizyon yapabileceğiniz koltuklarınıza 2.000 TL – 20.000 TL arası fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Aman çocuklar çizmesin 😊
Tüm günün yorgunluğunu başımızı yumuşacık yastığımıza koyduğumuzda atarız. İşte tüm bu yorgunluğu atabileceğiniz yatak fiyatları 4.000 TL – 15.000 TL arası değişim göstermektedir.

5) Dekor


Annelerimiz evlensek de bizi korumaktan vazgeçmez ve “Çıplak ayak taşlara basma” diye bağırır. Çıplak ayak yerlere basmamanız için 500 TL – 5.000 TL arası fiyatlarla annenizin gönlünü yapabilirsiniz. 😊


Bir evin tüm mahremiyetini koruyan perdelerinizi ise 1.000 TL – 4.000 TL arası fiyatlarla alabilirsiniz.

Tüm bu minimal süreci toplamda 11.160 TL’ye kapatmış olursunuz.

Balkon için hangi renk en iyisidir? En iyi 5 Balkon Duvarı Boyası
Ev kurmak için ne kadar para lazım?

En başta da dediğimiz gibi zevkleriniz değişse de bir evin temel ihtiyaçları değişmez. Hangi sebepten eve çıkmak isterseniz isteyin ev kurmak için ne kadar para lazım sorusu aklınıza gelir. Temel ihtiyaçları aldıktan sonra biraz da kendinizi şımartmayı unutmayın 😊

Daha Fazla
2021 Yılında 100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur?

2021 Yılında 100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur?

Orta halli ama bana ait bir evim olsun diyen herkes ya mevcut ev ilanlarından araştırma yapar ya da kendi evini kendisi yaptırmak ister. Tüm bu süreçlerin en başında da 2021 yılında 100 metrekare ev ne kadara mal olur sorusu yatar.

Hazır ev fiyatlarına şaşırıp araştırmak için buraya gelenler veya sıfırdan arsa alıp kendi evini dikmek isteyenler için oldukça faydalı bir yazı yazdık. Hazırsanız başlayalım.

100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur?

İnşaat malzemeleri için fiyat listesi her yıl bakanlık tarafından açıklanmaktadır. 2021 yılı için açıklanan listeye göre 100 metrekare bir ev için 1. Sınıf inşaat malzemelerinin metrekare fiyatı;

 • Asgari: 1267,65 TL
 • Azami: 1392,73 TL
 • Orta: 1330,19 TL

Yani bu verilere göre orta düzey malzemelerle 100  metrekare bir evi 133.019 TL olmaktadır. Tabi bu rakam çok düz bir rakamdır. Bakalım tüm detaylarıyla ortalama rakamımız ne kadar ediyor? Evinizi sıfırdan yaptırdığınızı referans alarak;

 • Öncelikle proje giderleri için (proje çizimi, tesisat çizimleri, etüt raporları vb.) yaklaşık 25 bin TL,
 • Sıva ve boya için yaklaşık 15 bin TL,
 • Dış cephe mantolama için yaklaşık 20 bin TL,
 • Kapı ve pencereler için yaklaşık 15 bin TL,
 • Zemin kaplama için yaklaşık 25 bin TL,
 • Tesisat için 35 bin TL,
 • Mutfak, banyo ve harici dolaplar için 25 bin
 • Kaba inşaat için (demir, tuğla, parabeti, çatı vb.) yaklaşık 145 bin TL maliyet oluşmaktadır. Tüm bunlar ışığında toplama vurursak 245 bin TL maliyet ile tamamlanmış olur. Eğer müstakil ev yapacaksanız tüm maliyetlere ek 5 bin TL, korkuluk için 5 bin TL ve bahçe düzenlemeleri için 20 bin TL maliyet eklemelisiniz. Bu da yaklaşık olarak 350 TL ‘lik bir maliyete denk geliyor.

Ev yaptırmak tabi ki sadece malzeme ücreti vermeyeceksiniz. İşçilerin emeklerinin karşılığını da unutmamanız gerekir. Ortalama olarak buna da 15 bin derseniz 365 bin TL’lik bir maliyet ile size ait ve istediğiniz donanımlara sahip bir eviniz olacaktır.

2021 Yılında 100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur?
2021 Yılında 100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur?

Unutmayın ki bu maliyetler enflasyon ve dolar gibi etkenlerden dolayı her sene değişiklik göstermektedir. Bu yüzden seneye 2022 yılı fiyatları ile araştırmanız daha doğru olacaktır. Umarız  2021 Yılında 100 Metrekare Ev Ne Kadara Mal Olur? Yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Daha Fazla
Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir

Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?

Özellikle gelin çiçeği olarak kullanılan müge çiçeklerini doğru bir bakım şekliyle yetiştirirseniz gelin çiçeğinizi kendiniz yetiştirmiş olursunuz. Bugün sizlerle “Müge Çiçeği hangi ayda ekilir?”, “Nasıl yetiştirilir?” ve “Sulanma periyotları nedir?” sorularına cevap vereceğiz. Hazırsanız bu oldukça küçük ama bir o kadar da tatlı çiçeğimizin bakımını üstlenelim.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.


Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?


Müge çiçeği adı gibi oldukça narin bir çiçektir. Küçük ve zarif bünyeye sahip olan bu çiçeğimiz sert ve değişken havalara karşı oldukça dayanıksızdır. Bundan dolayı Müge Çiçeği bahar aylarında ekilmelidir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak havalar bitkinin köklerine zarar vermektedir. Haliyle bu durum hiç var olmamış köklerin de oluşumunu olumsuz etkileyecektir.
Bahar aylarında dikilmesi yaşaması olasılığını oldukça yüksek tutsa da diğer aylarda bu bitki yetişemez diye bir kaide bulunmamaktadır. Kışları 12 derecenin üzerindeki herhangi bir ortamda da bu çiçeği yetiştirebilirsiniz.


Müge Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?


Müge çiçeği tam bir yaz çiçeğidir. Yaz aylarına girildiği an tüm ihtişamıyla çiçeklerini açar ve etrafı renklendirir. Hoş kokularıyla insanları mest eder. Doğrudan güneş ışığı istemediği için her türlü ortamda yeşerebilir, fotosentezini gerçekleştirebilir. Fakat yine de her canlı gibi dinlenmeye ihtiyacı olduğundan dolayı kış aylarında çiçeklerini döker ve inzivaya çekilir.

Balkon için hangi renk en iyisidir? En iyi 5 Balkon Duvarı Boyası
Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir


Müge Çiçeği Nasıl Bakılır?


Bu çiçeğin sert ve ani değişen havalardan oldukça olumsuz etkilendiğini söylemiştik. Yani Karadeniz gibi bir yerde sokakta görebileceğimiz türden bir çiçek değil. Ancak sera gibi hava akımının ve sıcaklığın sabit tutulduğu ortamlarda veya ev ortamında oldukça verimli şekilde büyüyebilir. Ev ortamında da tam cam kenarı bir yer olmamasına özen göstermelisiniz çünkü camın açılmasıyla ani hava değişimine maruz kalarak zarar görebilir.


Müge çiçeğimizin etkilendiği tek dış etken hava değişimleri değildir. Su kaynaklarından da etkilenebilmektedir. Kış aylarında çiçeğin suyunu kesinlikle musluktan vermemelisiniz. Yoksa kökleri soğuk sudan dolayı hasar görerek gelişimine engel olacaktır.
Bu çiçeğimiz oldukça hassas olduğundan dolayı sadece hava veya sudan değil etrafındaki maddelerden de etkilenebilmektedir. Bundan dolayı çiçeği başka maddelerle temas edebilecek şekilde yerleştirmemelisiniz. Diğer çiçeklerle bile aralarına mesafe koyarak barındırmalısınız.


Müge çiçeği hangi ayda dikilir, nasıl bakılmalı ve ne zaman çiçek açar sorularına mümkün oldukça cevap vermeye çalıştık. Oldukça narin ve zarif olan bu çiçek evinizdeki ölü alanları iyileştirebilecek sadelikte ve şıklıktadır. Bir dalda oldukça fazla çiçek açan bu bitkimizin boyutları da oldukça küçük olduğu için çok fazla yer kaplamamaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=j1DgGvRFmJM
Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?
Daha Fazla
balkon aksesuarları

Balkon Aksesuarları Nelerdir?

Balkonunuzu kullanılmayan eşyaların yığıldığı bir alan olarak kullanmaktansa yorulduğunuzda bir kahve içebileceğiniz ücretsiz açık alan olarak kullanmanız hayatınızı çok daha kaliteli yapacaktır. Peki hayatınızı daha kaliteli hale getirecek balkon aksesuarları nelerdir?

Hangi ihtiyacınıza göre hangi aksesuarı almalısınız? Aksesuar seçiminde balkonun boyutu önemli midir? Bu yazımızda sizlere balkon aksesuarlarını tanıtacağız. Bakalım balkonumuzu daha neşeli hale nasıl getiririz?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

1) Saksı çiçekleri

Balkon denince akla ilk korkuluklara sabitlenen saksılar gelir. Rengarenk çiçekler dışardan bakanlara balkonunuzu daha çekici gösterir. Tabi ki çiçekler sadece korkuluklara sabitlenmez. Duvarlara veya yere dizilen minik saksılar sayesinde çok daha farklı ve modern bir hava katabilirsiniz.

Duvar saksılıkları genelde küçük balkonlar için tercih edilir fakat geniş balkonlar için de gayet kullanışlı ve hoş görünebilir. Yapmanız gereken tek şey dikmek istediğiniz çiçekleri ve temayı belirlemek.

2) Saksı çiçekleri

Oldukça kullanışlı ve çok fonksiyonlu olan bu rafları dilerseniz yine saksılık olarak kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Veya anılara önem veren ve biriktirmeyi seven biriyseniz fotoğraf köşesi olarak da kullanabilirsiniz. Hatta ikili rafın köşelerinden sarkan ip saksılıklar oldukça hoş bir hava katacaktır.

3) Minder


Özellikle kendine ait balkonu olan gençler için oldukça tercih edilen bir aksesuardır. Kitaplık olarak kullandığınız duvar rafından yarım kalan kitabınızı alıp minderinizde okuyabilirsiniz.

Açık havanın dinlendiriciliğini oldukça konforlu bir şekilde yaşamış olacaksınız.

Balkon için hangi renk en iyisidir? En iyi 5 Balkon Duvarı Boyası

4) Aydınlatma


Bir evin her odası kendi tarzını yansıttığı gibi balkonlar da kendine has bir tavır yansıtır. Bu tarzı geceleri meydana çıkaran şey aydınlatmadır. Peki aydınlatmayı sağlayan yapı gerçekten tarzınıza uygun mu?

Aydınlatma seçenekleriniz tavana asılan şık bir avize olabileceği gibi duvara asılan aydınlatma ipleri de olabilir.

5) Salıncak


Özellikle yaz günlerinin serinleten küçük eğlencesidir. Kalabalık aileler için büyük salıncaklar kullanılabileceği gibi tek kişilik salıncaklar da kullanılabilir.

Deseni, bütçesi ve tasarımı tamamen size ve zevkinize ait olmakla beraber balkonunuza modern bir hava katarken kendinize de bir konfor alanı oluşturabilirsiniz.

6) Duvar Stickerları


Balkon aksesuarları nelerdir sorumuzun son maddesi olarak stickerları ekliyoruz. Özellikle 15-20 yaş arası gençlerin sevebileceği bir tarz olacaktır.

Duvarda uzun süre durduktan sonra boyayı sökme ihtimali olsa da size şahsi bir alan yaratacaktır.

Kullanılmadığında evin ölü alanına dönüşen balkonlar aslında ufak dokunuşlarla size inanılmaz bir konfor alanı sağlamaktadır.

Ölü alanınızı güzelleştirmek için ilk adımı balkon aksesuarları nedir sorusunu sorarak başladıysanız doğru yerdesiniz. Ölü alanlarınızı değerlendirin 😊

Daha Fazla
Balkon için hangi renk en iyisidir? En iyi 5 Balkon Duvarı Boyası

En iyi iç cephe boyası hangisi?

Bu konuda en iyiyi bulmak biraz zor olabilir. En iyi iç cephe boyası daima sizin ihtiyaçlarınıza en çok geri dönüş sağlayandır. Yapmanız gereken istek ve ihtiyaçlarınızı iyi belirleyerek bunlara uygun bir arayışa girmektedir.

Evlerinizde, ofisinizde ya da bulunduğunuz herhangi bir mekânda, mekânın kalitesini ve temizliğini yansıtan en önemli şeylerden bir tanesi de cephe boyalarıdır. Şüphesiz her ortamın kalitesini yukarı taşıyarak temiz ve ferah bir görünüme sahip olmasını sağlayan etkenlerden bir tanesidir.

Günümüzde en önemli ve en sık tercih edilen, memnu kalınan markalardan bir tanesi Marshall’dır. İç cephe boyaları Marshall olarak aratıldığında birçok renk seçeneği görebilirsiniz. İç cephe boyamanın önemi firmalarca kavranmış olup bu yönde, kaliteli ürünleri piyasa sunmaktadırlar.

En iyi iç cephe boyası hangisi?
En iyi iç cephe boyası hangisi?

İç cephe boyalarında kalitenin önemi

İç cephe boyası alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu sık sık gündemi meşgul etmektedir. Kaliteli bir boya tercihi bu süreçte oldukça önem taşımaktadır. Boya alışverişinde ucuza yönelmek sizleri daha çok masrafa sokabilir. Sebebi ise boyama nitelikleri düşük olduğundan daha fazla ürün kullanımı gerektirmektedir.


Bir diğer konu ise uzun ömürlü olan boyaları tercih etmektir. Kaliteli bir boyanın kullanım süresi uzundur. Bir mekânı boyarken ucuz bir ürün ile boyamak o ortamın kalitesine de yansımaktadır.

Aynı zamanda bir boya ucuz olduğu için tercih edilir ise renk tonları tam olarak uyuşmayabilir. Bu farklı tonlar da ortamda göze batan bir hal alır.


İç cephe boyaları renkleri firmadan firmaya değişebilmektedir. Bir numara her firmada aynı ürüne denk gelmeyebilir. Bu sebep ile dikkatli bir şekilde seçim yapmak oldukça önemlidir.

İç cephe boyalarında kalitenin önemi
İç cephe boyalarında kalitenin önemi

İç cephe boyarken dikkat edilmesi gerekenler

Boya seçerken kolay silinebilme, parlaklık ve matlık oranı, rengi, kokusu, kuruma zamanı ve maliyeti önemli hususlardan bir tanesidir. Aynı zamanda seçilen boya ve boyanacak yüzeyin yapısı da dikkat edilmesi gereken noktalardandır.


Markaların iç cephe boyaları kataloğu incelenerek uygun bir yapı ve renkte ürün seçimi yapılabilir. İç cephe boya markaları arasında yer alan birçok meşhur ve kaliteli marka mevcuttur. Örneğin; filli boya, dyo, polisan ve juton gibi markalar oldukça revaçta olan iç cephe boya markaları arasında yer alır.


Cephe boyası sırasında uyulması gereken en önemli kurallardan bazıları, boyaların +25 derecelik ve %50 nem oranında kullanılması tavsiye edilir. Buna ek olarak yağmurlu havalarda rutubet olacağından o günlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Son olarak da kullanılacak yüzeye uygun bir boya seçimi en önemli konular arasındadır.

İç cephe boyarken dikkat edilmesi gerekenler
İç cephe boyarken dikkat edilmesi gerekenler
Daha Fazla

Bilkent Üniversitesi 3. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisi, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından balkon dekorasyonu meraklısı. Balkon dekorasyonu fikirlerini yazmaktan ve yeni balkon dekor trendlerini paylaşmaktan mutlu olur.

Bir cevap yazın