avakado
Bitkiler

Tarlada Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Tarlanızda avokado yetiştirmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Tam da sizin için bir yazı hazırladık. Mutlaka okumalısınız!


Tarlada avokado yetiştirmek için öncelikle avokado çekirdekleri ayıklanmalıdır. Çıkarıldıktan sonra hemen ekilmelidir ancak önden birkaç hazırlıkla avokado bitkinizin daha güzel ve hızlı yetişmesini sağlayabilirsiniz. Çimlenmeyi kolaylaştırmak adına çekirdeğin alt ve üstünden ince bir tabaka halinde kesilmesi ve hastalık oluşmasının önlenmesi adına ılık suyla yıkanması tavsiye edilir. Tohumun ekimi çekirdeğin sivri kısmı toprakla aynı seviyede olacak şekilde olmalıdır.

Tarlada Avokado Nasıl Yetiştirilir?
Tarlada Avokado Nasıl Yetiştirilir?


Avokado Çoğaltmak İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?


Avokado çoğaltmak için kullanılan birden çok yöntem vardır. En çok kullanılan yöntem aşılamadır. Aşı ile çoğaltılmada ülkemiz koşullarına en uygun olan tür olmasından ötürü Meksika soyu çöğürler (aşılanacak fidan) kullanılmaktadır.


Avokado Ekilecek Toprağın Özellikleri Nasıl Olmalıdır?


Avokado birçok toprak tipine uyum sağlayabilir fakat tercihen verimli, derin, alüvyal, kumlu- tınlı ve iyi drenaja sahip topraklarda optimum şartlar sağlanmış olur.


Avokado Fidanlarının Ekim Aralığı Nasıl Olmalıdır?


Bu fidanın çeşidine göre değişmekle birlikte genelde fidanlığa ekilecekse 40×90 cm, yastığa ekilecekse 10×10 cm idealdir. Torba veya saksıya dikiliyorsa her saksı veya torbaya bir adet tohum ekilmelidir.


Avokado Hangi İklimde Yetişir?


Avokado esasında tropikal bir meyvedir. Yani yetiştiği en iyi ortam tropikal iklim özelliklerine sahip ortamlardır. Anavatanı Orta Meksika olan bu meyve sıcak ve nemli iklimleri sever. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Narenciye yetişen iklimler de avokado yetiştiriciliği için uygundur fakat soğuğa narenciye kadar dayanıklı değillerdir.


Avokado Ne Zaman Ekilir?


Soğukların yeni bittiği, sıcakların da henüz başlamadığı ilkbahar mevsimi avokado ekimi için en uygun zamandır. Bu dönemde ekilen avokadolardan en iyi verim elde edilir. Ekimi biraz daha geciken ve sıcağa kalan avokadolar sıcaktan etkilenerek daha çelimsiz olur.

Ayrıca balkon çiçekleri ne zaman ekilir öğrenmek için Tıklayınız.


Avokado Ne Sıklıkla Sulanır ve Gübrelenir?


Avokado ağacının haftada iki üç kez sulanması önerilir. Sulandıktan sonra toprağı kuruduktan sonra tekrar sulanmalıdır fakat toprağının çok kurumamasına dikkat edilmesi gerekir. Gübreleme ise tamamı şubat ayında ya da Şubat-Mayıs- haziran dönemine bölünerek de verilebilir.


Avokado Nasıl Bir Bitkidir?


Avokado ağacı genelde genişleyerek gelişme gösteren ancak bazen uzayarak da gelişebilen, her zaman yeşil kalan, yirmi santimetreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür. Gelişimi için iyi bir havalandırma ister. Yaprakları genel olarak oval ve yuvarlağımsı, dalları ise kırılgandır. Meyvesi birçok meyveden yağ, protein ve kalori bakımından zengindir ve oldukça sağlıklıdır.

Avokado Çeşitleri Nelerdir?


Avokadonun bilinen yaklaşık 500 çeşit türü vardır. Ülkemiz koşullarına adapte olabilen 42çeşit avokado olduğu bilinir. Ülkemize ilk getirilen avokado çeşitleri ise Bacon, Fuerte, Hass, ve Zutano’dur. Bu çeşitlerden Zutano ve Bacon dikine, Hass ve Fuerte yayılan gelişme gösterir.

Tarlada Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca balkon çiçekleri ne zaman ekilir yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

5/5 - (9 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın