Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir
Bitkiler

Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?

Özellikle gelin çiçeği olarak kullanılan müge çiçeklerini doğru bir bakım şekliyle yetiştirirseniz gelin çiçeğinizi kendiniz yetiştirmiş olursunuz. Bugün sizlerle “Müge Çiçeği hangi ayda ekilir?”, “Nasıl yetiştirilir?” ve “Sulanma periyotları nedir?” sorularına cevap vereceğiz. Hazırsanız bu oldukça küçük ama bir o kadar da tatlı çiçeğimizin bakımını üstlenelim.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca 266 farklı balkon dekorasyonu yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.


Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?


Müge çiçeği adı gibi oldukça narin bir çiçektir. Küçük ve zarif bünyeye sahip olan bu çiçeğimiz sert ve değişken havalara karşı oldukça dayanıksızdır. Bundan dolayı Müge Çiçeği bahar aylarında ekilmelidir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak havalar bitkinin köklerine zarar vermektedir. Haliyle bu durum hiç var olmamış köklerin de oluşumunu olumsuz etkileyecektir.
Bahar aylarında dikilmesi yaşaması olasılığını oldukça yüksek tutsa da diğer aylarda bu bitki yetişemez diye bir kaide bulunmamaktadır. Kışları 12 derecenin üzerindeki herhangi bir ortamda da bu çiçeği yetiştirebilirsiniz.


Müge Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?


Müge çiçeği tam bir yaz çiçeğidir. Yaz aylarına girildiği an tüm ihtişamıyla çiçeklerini açar ve etrafı renklendirir. Hoş kokularıyla insanları mest eder. Doğrudan güneş ışığı istemediği için her türlü ortamda yeşerebilir, fotosentezini gerçekleştirebilir. Fakat yine de her canlı gibi dinlenmeye ihtiyacı olduğundan dolayı kış aylarında çiçeklerini döker ve inzivaya çekilir.

Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?
Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir


Müge Çiçeği Nasıl Bakılır?


Bu çiçeğin sert ve ani değişen havalardan oldukça olumsuz etkilendiğini söylemiştik. Yani Karadeniz gibi bir yerde sokakta görebileceğimiz türden bir çiçek değil. Ancak sera gibi hava akımının ve sıcaklığın sabit tutulduğu ortamlarda veya ev ortamında oldukça verimli şekilde büyüyebilir. Ev ortamında da tam cam kenarı bir yer olmamasına özen göstermelisiniz çünkü camın açılmasıyla ani hava değişimine maruz kalarak zarar görebilir.


Müge çiçeğimizin etkilendiği tek dış etken hava değişimleri değildir. Su kaynaklarından da etkilenebilmektedir. Kış aylarında çiçeğin suyunu kesinlikle musluktan vermemelisiniz. Yoksa kökleri soğuk sudan dolayı hasar görerek gelişimine engel olacaktır.
Bu çiçeğimiz oldukça hassas olduğundan dolayı sadece hava veya sudan değil etrafındaki maddelerden de etkilenebilmektedir. Bundan dolayı çiçeği başka maddelerle temas edebilecek şekilde yerleştirmemelisiniz. Diğer çiçeklerle bile aralarına mesafe koyarak barındırmalısınız.


Müge çiçeği hangi ayda dikilir, nasıl bakılmalı ve ne zaman çiçek açar sorularına mümkün oldukça cevap vermeye çalıştık. Oldukça narin ve zarif olan bu çiçek evinizdeki ölü alanları iyileştirebilecek sadelikte ve şıklıktadır. Bir dalda oldukça fazla çiçek açan bu bitkimizin boyutları da oldukça küçük olduğu için çok fazla yer kaplamamaktadır.

Müge Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?
post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın