balkon çim halı
Bitkiler

4 ADIMDA Balkon çim halı temizliği nasıl yapılır?

Balkon çim halı temizliği yapmak için dikkat edilmesi gereken önemli bilgileri bu yazımızda topladık. Balkonunuza kurduğunuz çim halının temizlenmesi ve kolay düzenlenmesi bakımından memnun kalacaksınız. Doğal çim ile karşılaştırıldığında, yüzeyi sulamanıza, kesmenize veya gübrelemenize gerek kalmaz. Suni çim balkon halınızı uzun yıllar doğal görünmesini sağlamak için yapmanız gereken adımları aşağıda sıraladık.

Acil yapmanız gereken temizlik

Çim halı içeren balkonlar veya büyük teraslar her zaman çekici görünür ve eğlence için idealdir. Peki ya konuklarınızdan biri üzerine yanlışlıkla kırmızı şarap veya kahve dökerse? Ya da evde beslediğiniz hayvanınız ihtiyaçlarını suni halı çimin üzerine yaparsa?

Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü suni halı çiminizin lekelenmesi biraz kırmızı şarap veya evcil hayvan dışkısından çok daha fazlasını uğraş gerektirir. Yapmanız gereken en önemli şey, alanı bol suyla sulamaktır (bu, doğru bir şekilde kurulursa, su basması olmadan drenaj deliğine akacaktır). Daha sonra, boşluğa hafif sabunlu bir solüsyon ve suyla temizleyin.

Mevsimsel Çim Halı Temizliği

Balkon çim halı temizliği nasıl yapılır, macun

Balkon halı çimi herhangi bir iç mekan zemine benzer şekilde temizlenebilir. Çoğu zaman kuru yapraklar ve diğer atıklar suni halı çimlere bulaşabilir. Balkonlar ve çatılar için, çöp kutusuna koymadan önce elinizle veya esnek bir tırmıkla toplamanızı tavsiye ederiz.

İç mekanlara veya balkonlara monte edilen suni çim için elektrik süpürgesini kullanıp dilerseniz su ile yıkayabilirsiniz. Bu, suni halı çiminizi uzun süre kullanmanız için yapılması gereken önemli temizleme yollarından biridir. Balkona kurulan çim halı için elektrikli süpürgeyi de kullanabilirsiniz.

Dönemsel Çim halı Temizliği(3-4 ay)

Suni çim üzerinde sürekli geçiş, belirli alanların ezilmesine ve doğal görüntünün kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle, periyodik olarak halı çimi temizlemesini yapmak daha idealdir. Temizlik için bir fırça veya sert bir süpürge kullanın ve bu ezilmiş alanları tekrar dikey hale getirmek için balkondaki halı çimi fırçalayın. Sonra yumuşak bir sabun (veya sirke ve su) solüsyonu püskürtün ve alanı suyla durulayın.

Geniş bir suni çim yüzeyiniz varsa ve fırçalama / yıkama çok fazla iş gibi geliyorsa temizlik için balkon dekorunuzdaki eşyaları kaldırarak kendinize temizlik alanı yaratın.

Suni çimin göze hoş görünmeyen boşluklara sahip olmadığından emin olmak için bağlantıların balkona doğru şekilde izole edildiğinden emin olun. Boşluklar varsa, ek çim ile sabitlemeyi düşünebilirsiniz. Balkondaki çim halının güzel bir şekilde sabitlendiğinden emin olmak için tüm kenarları da kontrol edin. Herhangi bir kenar gevşekse sıkılaştırın ve yardım alarak düzeltin

Sürgülü kapıları izole etmek için Macun kullanın

Sürgülü kapıları izole etmek için Macun kullanın

Dökülen sıvıları bir kağıt havluyla kurulayın. Dökülenlerin çoğunu temizlemek için kağıt havlular yeterli olmalıdır. Sıvıyı çimlere sürmemeye dikkat etmelisiniz. Dökülen sıvıları nazikçe kurutun. Dökülme olduğu anda harekete geçtiğiniz sürece, temizlenmesi nispeten daha kolay olacaktır.

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız bitkileri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığyla temin edebilirsiniz.

Tüm lekeleri su ve granül deterjan solüsyonuyla temizleyin. Kolayca taşıyabileceğiniz bir kapta bir çay kaşığı suyu bir bardak deterjanla karıştırın. Bunun için en iyi yardımcı ekipman kova kullanmaktır. Çözeltiyi leke çıkıncaya kadar lekeye sürmek için bir sünger veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Leke çıktıktan sonra, deterjanı bir bahçe hortumu ile durulayın. Bu yumuşak çözelti çiminize zarar vermez ve kahve, alkol veya dondurma gibi çeşitli maddeleri temizleyebilir.

Macun kıvamındaki veya yapışkan kalıntıları bir bıçakla kazıyın. İster sakız, ruj, mum boya kalıntısı veya boya ile uğraşıyor olun, nazikçe çimden kazıyın. Kazarken kazara çimleri kesmemeye dikkat edin. Kesip atmak yerine bıçakla çimenleri yukarı doğru takip ederek şekilli kazıyın.

Büyük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Çim Halı Nasıl Döşenir? Temizliği Nasıl Yapılır? Koku Yapar mı? | Çim Halı Kesimi ve Uygulaması

Bilkent Üniversitesi 3. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisi, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından balkon dekorasyonu meraklısı. Balkon dekorasyonu fikirlerini yazmaktan ve yeni balkon dekor trendlerini paylaşmaktan mutlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir