Balkon Çiçekleri Ne Zaman Ekilir?
Bitkiler

Balkon Çiçekleri Ne Zaman Ekilir?

Eğer siz de balkonunuza çiçek ekmek için en iyi zaman diliminin ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız!

Balkon çiçekleri ne zaman ekilir sorusunun cevabı çiçek türüne göre farklılık gösterse de ortak bir cevap verecek olursak; en iyi zamanı sonbahardan ilkbahara kadardır. Yılın geri kalanında ekebilecek olsanız da, sulamanız, gübrelemeniz vb. Gerekir. Şekil daha fazla bakım gerektirecektir. Sıcak ve kurak yaz aylarında ekebilirsiniz, ancak sonbahar büyük çalılar dikmek için harika bir zamandır. Ağaçlar mevcut kök sistemlerini kış boyunca toplar ve daha fazla su içmelerini sağlar.

Balkon Çiçekleri Ne Zaman Ekilir?
Balkon Çiçekleri Ne Zaman Ekilir?

Çoğu insan ilkbaharın tohum ekmek için ideal zaman olduğunu düşünür, ancak sonbahar soğur, daha az kaynak kullanırsınız ve tozlaşan böceklerin normal mücadele mevsiminde yiyecek bulmalarına yardımcı olabilir.
Ayrıca, örneğin, sonbaharda ekilen yabani çiçek tohumlarının kışın “çiçek açma” şansı vardır ve sonbaharda ekilen tohumlar genellikle ilkbaharda ekimden iki hafta önce çiçek açar.
Diğer bitkiler gibi, saksı bitkileri de sonbahar / kış aylarında hareketsizdir – ancak kurulurlar, bu da çevrelerindeki diğer bitkileri kolayca büyütebilecekleri anlamına gelir. Uyuyan bitkilerin (özellikle çok yıllık bitkiler) “kış bitene” kadar genellikle görünür yapraklar göstermediğini unutmayın.

Balkon Çiçekleri Hangi Ayda Ekilir?

Eylül, Ekim ve Kasım ayları balkon çiçekleri ekimi için en ideal aylar olarak bilinirler. Ayrıca, sonbaharda bitki ekerseniz, kıştan sonra tüm işi bitirmek için acele etmeniz gerekmez.

Sonbaharda yabani ot kontrolü de daha kolaydır, çünkü ilkbahardan farklı olarak bu yabani otlar yüksek bir güce sahiptir ve topraktaki yabani otlar uykuda kalırken bahçede hasara yol açabilir. Bu durum bir bahçıvan olarak size gerçekten yardımcı olabilir – sonbaharda, ekim alanını bir hafta sonu temizleyebilir ve sonra başka bir hafta sonu ekebilirsiniz. Ancak ilkbaharda aynı gün yıkamanız ve ekmeniz gerekir, aksi takdirde yabani otlar istediğiniz mahsulü aşar.

Sonbahar ve kış aylarında sıcaklık düştükten sonra ağaçların, çalıların, otların ve çiçeklerin çoğu yeni kökler kadar iyi büyümeyene kadar uykuda bir döneme gireceklerdir. Bunun yerine, enerjiyi köklerde depolarlar ve bunu bir sonraki büyüme mevsiminde kullanırlar. Sonbaharda dikmek, bu bitkilerin kök sistemleri kurmasına ve kışın hasat etmesine izin verir. Ayrıca sonbaharda genellikle daha çok yağmur yağar, bu da sizin için daha az bakım anlamına gelir. Sizin için balkonda yetiştirebileceğiniz bazı çiçek türlerini derledik.

Lavanta Ne Zaman Yetiştirilir?

Lavanta günümüzde oldukça popüler çiçeklerden biridir ve lavantanın yetiştirilmesi de oldukça kolaydır çünkü geçirgen olan her türlü toprakta gelişebilir. Ancak lavanta için en uygun ve gelişmesi hızlı olan toprak kireçli topraktır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise lavanta, soğuk havalarda zarar görür; mümkün olduğunca güneşli bir alanda bulunmalıdır.

Bodrum Papatyası Ne Zaman Yetiştirilir?

Bodrum papatyası balkonlarda oldukça sevilen bir çiçek türüdür çünkü çiçeklerinin renkleri oldukça çeşitlidir. Görüntüsü de papatyaya benzemektedir. Tek farkı renk çeşitliliğidir; çiçeklerinin renkleri mavi, pembe, mor olabilmektedir. Bodrum papatyası da kış aylarından hoşlanmaz. Bu yüzden kış aylarında köklerinin kuru yapraklarla kapatılması önerilmektedir.

Begonvil Ne Zaman Yetiştirilir?

Begonvil çiçeği yetiştirmesi en kolay çiçek türlerinden biridir çünkü özellikle toprak açısından hiçbir kısıtlaması yoktur. Geçirgen olan her toprak türünde yetiştirilebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise doğrudan güneş alan yerleri sevmektedir ve özellikle rüzgara karşı korumanız gerekir.  

Hercai Menekşe Ne Zaman Yetiştirilir?

Mor renkli çiçekleriyle hercai menekşesi de balkonlarda tercih edilen çiçeklerden biridir. Bu çiçeği yetiştirmeniz için en uygun olan aylar Ağustos sonu ve Eylül’ün başıdır. Toprağında dikkat etmeniz gereken nokta ise demir eksiği yaşanmaması için toprağın hafif asitli olmasıdır.

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız çiçekleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığyla temin edebilirsiniz.

Bitki köklerinin toprak sıcaklığı düşmeden önce oluşması haftalarca süren ılık toprak sıcaklığı gerektirdiğinden, yerel ağaçlar, çalılar ve çok yıllık bitkiler yılın bu zamanında dikilebilir. Yerde çok fazla büyüme görmeyeceksiniz. Unutmayın, kökler gelişiyor ve ilkbaharda yeni köklenmeye başlayan bitkilerden daha iyi olacak.

Balkonuna ekeceğiniz çiçekler için 3 ÖNERİ: En Yeni Balkon Dekorasyonları yazımız size fikir verebilir.

Balkon Çiçekleri Ne Zaman Ekilir?

Bilkent Üniversitesi 3. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisi, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından balkon dekorasyonu meraklısı. Balkon dekorasyonu fikirlerini yazmaktan ve yeni balkon dekor trendlerini paylaşmaktan mutlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir