Tatile gittiğinizde bahçenizi nasıl bırakmalısınız?
Bahçe

Tatile gittiğinizde bahçenizi nasıl bırakmalısınız?

Dinlenmeye ihtiyaç duyacağınız tatillerde evinizin bahçesini nasıl bırakıp gideceğiniz tatilde kafanız rahat bir şekilde vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Özenle planlanmış ve bakımlı bahçenizin döndüğünüzde ölmesinden veya ölmesinden endişeleniyorsanız sizler için hazırladığımız yararlı ipuçlarına mutlaka göz atmalısınız.

Eğer 1-2 günden daha uzun bir tatil planlıyorsanız eğer imkanınız varsa bitki bakımını sağlayacak birini berlirli aralıklarla kontrol etmesi için rica edin. Bir arkadaşınıza veya komşunuza, tercihen bitkileri nasıl yetiştireceğini ve bakımını bilen birine güvenebilirsiniz. Bir sulama takvimi ve bitki bakımı ipuçları dahil olmak üzere yapılması gerekenleri birebir anlatın. Arkadaşınıza sebze demetleri toplamanın veya toplamanın uygun olup olmadığını söyleyin.

Çok seyahat etmeyi planlıyorsanız, bahçeye daha fazla çeşitte fide eklemek yardımcı olabilir. Bu az bakım gerektiren fideler suyu azaltmak için kullanılır.
Kimse tatilden sonra evine kuru, rahatsız edici bir bahçeye dönmek istemez. Ancak bahçeyi önceden hazırlamak için ekstra çaba harcarsanız, değerli bahçenize her zaman başka birinin bakmasına izin verme şansınız olmaz. Aşağıdaki ipuçları, siz yokken bitkilerin hayatta kalmasına yardımcı olmalıdır:

1- Bahçenizi Gitmeden Önce Temiz Bırakın

Gitmeden önce ortalığı topla. Yabani otların sararmış veya ölü yapraklarını ve klipsleri çekin. Yaprak bitlerine veya diğer zararlılara bir doz böcek ilacı verilmelidir. Birkaç günlük bu periyot sağlıklı bitkiler için daha uygundur.

2- Bitkilerinizi Gitmeden Sulayın

Hepsini önceden sulayın. Bahçenize derin bir sulama yapın. Özellikle daha uzun süre gittiyseniz, bir damla sulama sistemi düşünün. Elinizde bitkiye bakacak bir arkadaşınız veya komşunuz olsa bile, bitkileriniz bir sulama sistemiyle sulanması bitkilerinizin belli bir süre canlı kalmasına yardımcı olur. Bir sulama sistemi bütçenize uygun değilse otomatik bir zamanlayıcı en iyi şeydir. Su zamanlayıcı fiyatlarına bakmak için Hepsiburada.com‘daki ürünlere göz atmanızı öneririz.

3- Bitki bazlı bir malç

Organik malç tabakası çok yardımcıdır çünkü malç kökleri serin tutar, nemin buharlaşmasını önler ve yabani ot büyümesini kontrol eder. Özellikle salyangoz veya böcekler varsa malç için bunu 3-6 cm veya daha azıyla sınırlayın.

4- Bitkilerinizi Kesmeyin

Tatile çıkmadan önce çimlerinizi çim biçme makinasıyla kesmeyin. Gitmeden önce çimlerinizi derinlemesine ıslatın ve sağlıklı çimlerin hayatta kalmak için sık sık sulamaya ihtiyacı olmadığını unutmayın. Daha uzun çimler yeni biçilmiş bir bahçeden daha kuru koşullara dayanabileceğinden, bahçenizi ayrılmadan hemen önce kesmeyin.

Tatile gittiğinizde bahçenizi nasıl bırakmalısınız?


post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın