Peyzaj Nedir,Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır
Bahçe

Peyzaj Nedir? Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Peyzaj tasarımın ne olduğunu mu arıyorsunuz? Peyzaj nedir hakkında detaylı bilgi mi almak istiyorsunuz? İster “fikirlerinizi aktarmayı” planlıyor olun, ister özel tasarlanmış peyzajınızı tasarlayın, öncelikli olarak peyzaj tasarımının temel ilkelerini bilmelisiniz. Peyzaj tasarımının bu ilkelerini anlamak, yeni fikirler yaratmanıza yardımcı olurken yaratıcılığınızı da artıracaktır. Böylelikle tasarımınızda denge ve uyumunu sağlarsınız ve bahçe düzenlemesi için aklınızda fikir oluşur.

Peysaj Tasarım Önemli Noktalar:

Bütünlük

Bir tasarımın tekrarı ve tutarlılığı peyzajda bütünlüktür. Bitkiler ve peyzaj dekorasyonu içeren öğelerin tekrarı yoluyla tasarımınıza birlik kazandırmak için tekrar kullanılır. Tutarlılık, ortak bir birim veya tema oluşturmak için çeşitli peyzaj öğelerini birleştirerek birlik oluşturmak için kullanılır.

Denge

Denge sadece bir eşitlik duygusudur. Tasarımda iki tür denge vardır: simetrik ve asimetrik. Peyzaj kompozisyonu, simetrik bir denge içinde, peyzajın iki tarafında birbirine yakın hayali ağırlıklara sahip farklı öğeler ve nesnelerle eşitlenir.

Uyum

Buna karşılık, tasarımınızdaki bazı öğeler vurgulanırken, uyum, peyzaj kompozisyonundaki öğelerin birleşik görünmesini sağlar. Kontrast öğeler yan yana yerleştirildiğinde izleyicinin dikkatini çeker. Herhangi bir sanat öğesinin yan yana gelmesi veya tamamlayıcı renklerin yan yana kullanılması kontrast ve uyum sağlar.

Peyzaj Nedir,Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır
Peyzaj Nedir,Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Renk

Renk, peyzaj tasarımınıza gerçek hayatın boyutunu verir. Bir nesneyi daha yakın göstermek için sıcak renkler (örneğin kırmızı ve turuncu) size doğru ilerliyormuş gibi görünür. Maviler ve yeşiller gibi soğuk renkler sizden uzaklaşıyor gibi görünüyor. Perspektif oluşturmak için maviler ve yeşiller kullanılır.

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Bahçe düzenleme fikirleri ile işe başlamadan önce yaklaşık maliyetleri öğrenmek önemlidir. Malzeme bilgilerine ihtiyacınız olacak, bu nedenle üreticilerin fiyat listelerini kullanın. İnşaatçılardan tüccarlar ve bitkilerden fidanlıklar da önemli kaynaklardır. Miktara bağlı olarak, genellikle doğrudan tedarikçi veya üreticiden iyi fiyatlar için pazarlık yapabilirsiniz.
Üst toprağınızı koruyun: üst toprağınız kaliteliyse, ona zarar vermemeye dikkat edin; daha fazla sipariş vermeniz gerektiğinde, herhangi bir ek masraftan kaçınmak için teslimatın orada olduğundan emin olun. Bu bir kazıcı aracılığıyla geliyorsa, tüm yerleşkeniniz için çok fazla toprakla uğraşıyorsanız, sürücünün kil veya yabani ot olup olmadığını kontrol etmesine izin vermeden önce kaliteye bir göz attığınızdan emin olun. Üst toprağı reddetmek, yeniden doldurup sipariş etmekten daha kolay ve daha uygun maliyetlidir.

Bitkilerinizi koruyun: Bahçe tasarımınızın son dekorasyonunda belirli ağaçları, çalıları ve çitleri korumaya karar verirseniz, bunların iyi durumda tutulduğundan emin olun. Önemli bir nokta, daha önce orada olmayan herhangi bir toprağı gövdelerine veya gövdelerine ekleyerek çürümelerine izin vermemektir.

Sürdürülebilir bir peyzaj için peyzaj malzemeleri seçin: Mekânsal ortamınız için ahşap ve diğer sert ağaçları tercih etmek yalnızca uygun maliyetli olmakla kalmaz. Yumuşak ahşap kaplamanın daha ucuz olabileceğini, ancak sert ağaçlar ve hatta hava koşulları kadar uzun sürmediğini lütfen unutmayın.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca en etkili bahçe çözümleri yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın