fransız balkon
Bahçe

Fransız Balkon nedir? Fransız Balkon Modelleri ve Anlamı

Fransız balkon mimari detayın en önemli ayırt edici özelliği, üst katlarda geleneksel çıkıntılı platformdan farklı olarak balkon döşemesinin olmamasıdır. Ferforje korkuluklu balkon penceresi, bina cephelerinin modern minimalist tasarımına mükemmel bir şekilde uyan Fransız balkon tarzına uyan bir mimari yapıdır.

Fransız balkonları normal bir balkon gibi görünür ve hareket eder, tek istisna, doğrudan camın arkasına yerleştirilmiş bir korkuluk olmasıdır, yani ayrı bir alana çıkamazsınız.

Fransız Balkon
Fransız Balkon  korkuluklar

Fransız balkon neden yapılmıştır

Fransız balkon, Fransa’da popüler bir mimari özelliktir. Daha sonra İngiltere, İtalya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde de yaygınlaşmış ve Fransız mimari tasarımlar artmıştır. Fransız balkon, Shakespeare’in Romeo ve Juliet’indeki klasik balkon sahnesinin ardından balconette veya Juliet (veya Juliette) balkon olarak da bilinir. Bu, üst seviyedeki bir pencerenin zemine güvenli bir şekilde açılmasını sağlayan basit bir ferforje korkuluktur. Bir pencerenin önünden geçen ancak güverte veya balkonun “zemini” olmayan bir ferforje korkuluktur. Tam bir balkonun eklenmesi finansal nedenlerden dolayı pratik olarak mümkün olmadığında, bir Fransız balkonda başka bir odaya açılan bir alan göremezsiniz.
Üst katlarda içe açılır Fransız kapılar veya teras kapıları olmasını sağlar. Bu, yatak odalarında ve dairelerde, en küçüğünden, en küçüğünden en büyüğüne kadar, daha fazla ışık, daha iyi manzara ve daha büyük bir ferahlık hissi anlamına gelir.
Bir Fransız balkonu, alan ve ışığın avantajlarını nispeten basit ve ekonomik olarak sağlayabilir. Günümüzde Fransız balkonun yapısal ve görüntü bakımından istenilen koşulların oluşturulması 10.000 ₺ – 25.000 ₺ arasında değişmektedir.

fransız balkon alüminyum korkuluk
fransız balkon askılık

Fransız balkon perde modelleri

Fransız perdeler özellikle mutfak, balkon ve oturma odası için dış mekanlara erişimi sağlayan en önemli Fransız dekor unsurlarından biridir. Perdeler, bazı Fransızların açık bırakmayı tercih ettiği yüzeyin çoğunda pencerelere sahiptir. Ancak, mahremiyeti sağlamak için çoğu kişi tarafından kapalı olarak tercih edilir. Türkiye’deki perde stillerinde görüldüğü gibi Fransız perdeler için seçtiğiniz kumaş türü, çeşitli seçeneklerle kişisel bir tercihtir.

Fransız balkon farklı perde çeşitlerini Trendyol‘u ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Fransız balkon kapı ölçüleri

Fransız balkon kapı boyutu farklı standartlara göre belirlenmektedir. Fransız kapının boyutu üreticisi tarafından belirlenir. 5-10 cm aralıklar halinde satın alınır. Fransız kapılar ikili halde 130cm, 150cm veya 180cm olarak satılmaktadır. Kapı genişliklerine bağlı olarak büyük kapılarda bu ölçü 400cm (santimetre)’ye kadar çıkar.

fransız balkon ankara
fransız balkon ferforje korkulukları
fransız balkon genişletme
fransız balkon görselleri

Uyarı: Bina cephelerine iyice sabitlenmeyen Fransız balkonlar çökme riski taşımaktadır.

Büyük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Fransız balkon güvenlik

post için hızlı puan ver

Twitter adresim: @sarpersubasi

Bir cevap yazın