Çim Ekilecek Toprak Nasıl Olmalıdır?
Bahçe

Çim Ekilecek Toprak Nasıl Olmalıdır?

Çim ekilecek toprak nasıl olmalıdır? sorusu yaz geldikçe sık sık karşılaşacağınız bir soru. Özellikle, bahçesi çim ekmek için müsait olan ancak yine de yeteri kadar bilgiye sahip olmayan herkes için Balkondekor ekibi olarak konumuzu çim olarak seçtik ve sizin için basit ipuçları belirledik.

çim ekilecek toprak nasıl olmalıdır
Çim Ekilecek Toprak Nasıl Olmalıdır?

Çimin toprakta daha kalıcı hale gelmesi için toprağı verimli hale getirmek oldukça önemlidir.

  • Toprağınız eğer zayıf veya kumluysa hayvan gübresi katmanız çimin verimini artırmaktadır. Hayvan gübresi olarak seçebileceğiniz en uygun gübre inek ve tavuk gübresidir.
  • Eğer çimde kullandığınız toprak killi ve ağırsa toprağın verimini artırmak için toprağı seyreltmelisiniz. Büyük çoğunluğu kum olacak şekilde organik madde de eklerseniz çim tohumu daha verimli hale gelir.
  • Çim ekerken unutmamanız gereken bir diğer nokta da çimin su tutan ve su geçirgenliği olan toprakları sevmesidir. Bu yüzden de toprak zemininin en az 20 cm derinliğinde bahsettiğimiz toprak türünü tercih etmelisiniz.
çim ekilecek toprak nasıl olmalıdır
Çim için toprak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çim Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çim bakımı da toprak seçimi kadar önemlidir. Su çimin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle, kurak dönemlerde her gün sulanması toprağın verimini artırabilir. Diğer yandan kış ayında ise ihtiyaç görülürse sulanması daha uygundur. Çimin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamanız için çimin rengine bakabilirsiniz. Eğer rengi sarıya dönük ve donmuş bir renkse çimin sulanması gerekmektedir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Balkon dekorasyonu düzenlemede kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca en iyi çim biçme makinalarını öğrenmek için tıklayın.

Çim Ekimi Çalışmaları

post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın