büyük balkon dekorasyonu
Bahçe

Büyük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 4 Öneri!

Eviniz için büyük balkon dekorasyonu fikri mi arıyorsunuz? İşlevsellik ve estetik açısından tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak geniş balkonlar ev dekorasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaratıcılığınız sadece balkonun ortasına koyacağınız büyük bir masa ve birkaç tane çiçek ile sınırlı kalmamalıdır. Büyük ve geniş balkon dekorasyonunu gerçekleştirirken konforu sağlamak için doğru balkon mobilyası ve aksesuarlarını seçin.

buyuk cam balkon dekorasyonu

İdeal aktivitelerden biri aile veya arkadaşlarla bir araya gelmektir. Toplantı evde yapılacaksa balkonlu olmak en uygun yer olacaktır. Balkonlar, ailemizin veya arkadaşlarımızın boş zamanlarımızı bizimle geçirebilecekleri alanlar olduğu için küçük veya büyük balkon fark etmeksizin nasıl dekore edileceğini öğrenmek gerekmektedir.

Balkonunuzun boyutlarını bilmeden hangi mobilyayı kullanacağınıza karar vermek ve hatta satın almak hüsranla sonuçlanabilir. Bu nedenle mobilya seçiminiz balkonunuzun büyüklüğüne bağlı olarak sizin aldığınız ölçüler ile şekillenmelidir.

Büyük Balkon Dekorasyonu

Balkon Düzenlemesi: Dinlenme Alanı

Balkonda dinlenmek için yumuşak bir kanepe veya katlanabilir yatak evde geçirdiğiniz vakit boyunca soluklanmanızı sağlayacak bir dinlenme alanı yaratabilir. Balkon büyük değilse, sandalye veya minder konulabilir. Tamamen rahatlayabileceğiniz yüksek sırtlı derin koltuk mobilyaları seçmek daha güvenlidir. Yumuşak olan yastıklar daha ferah ve uygun bir ortam yaratabilir. Elinize aldığınız bir fincan çay ve sevdiğiniz bir kitap sizi balkona daha çok çıkmaya teşvik edecektir.

Büyük balkon dekorasyonunda seçilen aksesuarlar ve aydınlatma çok önemlidir. Genellikle Trendyol veya Çiçek sepeti gibi pazaryerlerinde çokça satılan seramik, taş veya dokuma ürünleri balkon aksesuarlarınız için size fikir oluşturacaktır. Dikdörtgen saksılar ve renkli ışıklar Türkiye’de yaşayan insanların çoğunlukla tercih ettiği balkon dekorasyonu aksesuarlarıdır.

Büyük Balkon Dekorasyonu önerileri
Büyük Balkon Dekorasyonu önerileri

Akşamları balkonda köşelerde bulunan LED veya renkli lambalar balkonda geçireceğiniz vakti daha güzel kılar ve dinlenmenizi sağlar. Daha farklı bir ortam yaratmak isterseniz tasarımsal olarak Sosyopix vb. sitelerde bulabileceğiniz balkonunuza zarif bir şekilde süslemenize yardımcı birçok süs bulabilirsiniz. Balkonunuz romantik bir atmosfer yaratan mumlarla süslemeye değer.

Farklı Boyutlu Balkonlar İçin Alternatif Fikirler

büyük balkon dekorasyon fikirleri

Balkon çok çabuk yeşil bir köşeye çevrilebilir. Yetiştirdiğiniz çiçekleri düzenli olarak sulayıp gübre ile beslerseniz, daha iyi büyüyecek ve yıl boyunca sizi mutlu edecektir. Uzun, geniş bir balkonda, korkuluk boyunca sulamaya ihtiyaç duyan dekoratif bitkiler yetiştirilebilir. Alanın köşesi, kabarık toplu gül fidanı gibi görünebilir. Örneğin fuşya gibi bir çiçek bu tarz balkon dekorasyonu için uygun bir çiçektir. Balkonun tasarımını görsel olarak küçük bir bahçeye dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda odayı kokularıyla doyururlar.

Balkon gölgeli ise, çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan çiçekleri dikmek için begonyaları, fuşya çiçeğini seçin. Fakat evden uzun süreli ayrılmanızı gerektirecek durumlar oluyorsa yapay çiçekler veya sulamaya ihtiyaç duymayan bitkileri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

büyük balkon dekorasyon fikirleri

Balkonun düzenlenmesi sırasında, rahat oturma odasını terastan ayıran lianalar tarafından iklim havası yaratılacaktır. Örneğin yeşil sarmaşık, yabani üzüm veya akasma saksıda hayatta kalan bitkilerdir.

Bu sayede mutfakta kullandığınız taze yapraklar yanınızda olacak: nane, biberiye, fesleğen. Bazı böcekler, seçilmiş bitkilerden korkar. Akşamları balkonda çok sayıda sivrisinek varsa, sinek önleyici tel veya camekan balkon yaptırın.

buyuk balkon dekorasyonu

Balkon Mobilyaları

Balkon düzenlemek için hava koşullarına ve ultraviyole ışınlarına dayanıklı balkon mobilyaları tercih etmeniz mobilyalarınızı uzun süreli kullanmanızı sağlar. Kışın soğukluğunu veya yağmur damlalarını dert etmenize gerek yoktur.

Bu tür mobilyalar, yapısını veya rengini değiştirmeden tüm yıl boyunca balkonda durabilir ve yumuşak bir yastık, dinlenme sırasında rahatlık sağlar.

Geniş Balkonda Mutfak ve Yemek Odası: Dışarıda Dinlenme

Dışarıda yemek yemek çoğu kişinin sevdiği bir aktivitedir. Bir apartmanda yaşıyorsanız, geniş bir balkon tüm aile üyelerini ağırlayacak mükemmel bir teras görevi görecektir. Balkonda akşam yemeği çok uzun süreceği için bir ızgara, yumuşak koltuklu sandalyeler ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Oldukça uzun, geniş bir balkon genellikle kendi tarzınıza göre dekore etmenize yardımcı olur. Süslü balkonlara iki örnek mevcuttur. Bu balkonların dekorasyonunda balkon için bir kanepe ve sehpa yeterlidir. Mobilyanıza karar verirken en önemli noktalardan biri de balkon ölçüsüdür.

İkinci önemli nokta da dediğimiz gibi geniş balkonunuza karar verirken mobilyaların rengidir. Geniş balkonunuz için hepsini ve birini beğenip pratik yapmayı düşündüğünüz bir balkonu gözden geçirmelisiniz. Büyük balkon dekorasyonunu kolayca ve ucuza nasıl yapabileceğiniz konusunda size fikir vermek için size daha fazla ilham verecek balkon dekorasyonunu Pinterest hesabımızda bulabilirsiniz.

büyük balkon dekorasyonu
5/5 - (2 votes)

Twitter adresim: @sarpersubasi