Bamya Ne Zaman Ekilir?
Bahçe

Bamya Ne Zaman Ekilir?

Bamya ne zaman ekilir sorusunun cevabı için öncelikli olarak yaşadığınız yerin hava koşulları oldukça önemlidir. Eğer bamya ekmeye karar verdiyseniz yaşadığınız bölgenin sıcak iklime sahip olduğunu unutmamalısınız. Bamya ekimi kış ayları dışında diğer mevsimlerde ekilmek için uygundur. Ekim süresinin günü ise yaklaşık olarak 15 gün sürmektedir.

Bamya Hangi Ayda Ekilir?

Bamya tohumunun ekim tarihi yine aynı şekilde yaşadığınız bölgenin hava koşullarına göre değişmektedir. Örneğin; İç Anadolu’da bamya ekim tarihi çoğunlukla mayıs ayı olarak seçilir. Bamya ekiminin çok fazla olduğu bir diğer bölge olan Marmara’da ise bamya ekim tarihi nisan sonudur. Daha sıcak iklime sahip olan Akdeniz ve Ege’de ise bamya ekim tarihi kış başlangıcı olan ocak ayında yapılmaktadır.

Bamya ekim süresi toprağın cinsine ve tavrına göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 20 gün sürmektedir.

bamya ne zaman ekilir
Bamya Ne Zaman Ekilir

Bamya Ekerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Bamya ekmeye karar verdiyseniz bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta toprak ve alanın uygun koşullara sahip olmasıdır. Ekim yaptığınız alanın yönünü kuzey-güney şeklinde ayarlamanız güneş ışığı açısından oldukça önemlidir. Güneş ışığı bamya ekiminin verimini büyük ölçüde etkilemektedir.
  • Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise gübreleme işlemidir. Yaklaşık olarak 3 cm derinlik açarak o alanlara tohum yerleştirip tohumlama işlemi gerçekleşir. Bunun ardından 15 gün sonra tohumlar yavaş yavaş filizlenir.

Balkon Dekorasyonu İçin:

Paletlerle balkon dekorasyonu düzenleme için kullanacağınız malzemeleri Trendyol veya Çiçek Sepeti aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca organik bahçe nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Hobi Bahçelerinde Bamya Yetiştirme

post için hızlı puan ver

Bilkent Üniversitesi 4.sınıf İşletme öğrencisi, izlediği diziler hakkında fikirlerini yazmaktan ve ev dekorasyonuyla ilgili yenilikleri takip etmekten mutlu olur. Ev dekorasyonunda özellikle balkon ve bahçe alanıyla özel olarak ilgileniyor.

Bir cevap yazın